Γλίτωσαν από το κάζο οι Μπακς (VIDEO)

Η ομάδα του Μιλγουόκι έχασε διαφορά 16 πόντων στη τελευταία περίοδο, οι Γουίζαρντς έστειλαν το ματς στην παράταση, αλλά, εκεί, οι Μπακς, με κορυφαίο τον Μίντλετον πήραν τη νίκη, 137-134/ Νταμπλ-νταμπλ ο Αντετοκούνμπο

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μιλγουόκι Μπακς 134-137 παράταση (123-123 κανονική διάρκεια)

Σε ένα παιχνίδι όπου προηγήθηκαν με διαφορά 20 πόντων, αλλά και με +16 στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μιλγουόκι Μπακς παραλίγο να φύγουν ηττημένοι από την Ουάσινγκτον, αλλά στο τέλος, έστω και στην παράταση, κατέβαλαν την αντίσταση των Γουίζαρντς, επικρατώντας με 137-134. Νταμπλ-νταμπλ ο Αντετοκούνμπο, με καθοριστικό Κρις Μίντλετον στο έξτρα πεντάλεπτο. Απέναντί τους, είχαν έναν τρομερό Μπράντον Μπιλ.

Από τα πρώτα λεπτά, οι Μιλγουόκι Μπακς θέλησαν να δείξουν ποιο θα είναι το αφεντικό του αγώνα, με τους Γουίζαρντς να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 25-30. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ένα σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά, έδωσε τη δυνατότητα στους Μπακς να πάνε στο ημίχρονο, έχοντας διαφορά δέκα πόντων, 47-57.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 51-71, 8:29 πριν το τέλος του 12λεπτου, με τους Γουίζαρντς να μειώνουν, 82-95, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στα 12 τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας οι Μπακς πήραν διαφορά 16 πόντων, 86-102, στη συνέχεια, όμως, χαλάρωσαν, επιτρέποντας στους Γουίζαρντς να ισοφαρίσουν, 121-121, με τρίποντο του Μπιλ, 1:23 πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς, 123-121, για να απαντήσει ο Μπλέντσο με δυο εύστοχες βολές, 123-123, και να ακολουθήσουν άστοχες προσπάθειες, εκατέρωθεν, για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν 132-128, με 1:57 πριν το τέλος, αλλά με τον Μίντλετον να βάζει και τους 9 τελευταίους πόντους των Μπακς, οι ομάδα του Μιλγουόκι έφτασε στη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές στο τελευταίο λεπτό. Στο φινάλε, το σουτ του Μπράουν δεν βρήκε στόχο, το ματς δεν πήγε σε δεύτερη παράταση και οι Μπακς συνεχίζουν να είναι η μοναδική ομάδα με μονοψήφιο αριθμό ηττών.

Ο Αντετοκούνμπο έκανε νταμπλ-νταμπλ σε 24:51 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 22 πόντους (8/12 δίποντα, 6/8 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα, αλλά και 8 λάθη.
Κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος έβαλε 40 πόντους, ενώ, από τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ πήγε να πάρει μόνος του το ματς, έχοντας 55 πόντους (8/13 τρίποντα), 22 εκ των οποίων στη τελευταία περίοδο. Μια βραδιά πριν, ο 23χρονος γκαρντ είχε βάλει 53 πόντους κόντρα στους Σικάγο Μπουλς.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 47-57, 82-95, 123-123, 134-137 παράταση

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 12 (1), Μπόνγκα (9 ριμπάουντ), Μαϊνμί 10 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπιλ 55 (19/33 σουτ, 9/13 τρίποντα, 9/10 βολές, 9 λάθη), Βάγκνερ 8 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 4 (2/9 σουτ), Νέιπιερ 27 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 5 (1)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 22 (14 ριμπάουντ, 8 λάθη), Μίντλετον 40 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 11 (3), Μπλέντσο 23 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάθιους 10 (3), Ιλιασόβα 2, Γουίλιαμς, Χιλ 14 (2), Κόνατον 3 (1), ΝτιΒιντσέντζο 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)