Ο Μίντλετον έπαιξε και για τον Γιάννη (VIDEO)

Ο Αντετοκούνμπο έλειπε, αλλά ο 28χρονος φόργουορντ έβαλε 51 πόντους και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε ακόμα επικράτηση, 151-131 τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς

Μιλγουόκι Μπακς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 151-131

Οι Μιλγουόκι Μπακς παραμένουν η μόνη ομάδα, στο NBA, με μονοψήφιο αριθμό σε ήττες, τη φετινή σεζόν, αφού, τα ξημερώματα, επικράτησαν 151-131 των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς. Η 41η νίκη στη σεζόν ήρθε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έμεινε εκτός, λόγω ενοχλήσεων στον ώμο, με τον Κρις Μίντλετον να βγαίνει μπροστά και να τα σαρώνει όλα.

Από την πρώτη περίοδο, οι Μπακς επέβαλλαν την κυριαρχία τους, φτάνοντας στο +20, 40-20, πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 12 λεπτά. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, όταν οι Μπακς προηγήθηκαν 70-48, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 88-63, με τον Μίντλετον να έχει καταγράψει 28 πόντους.
Στην επανάληψη, έβαλε άλλους 23 πόντους, το σκηνικό δεν άλλαξε και οι Μπακς έφτασαν στο τελικό 151-131.

Σε 35:51 λεπτά συμμετοχής, ο Μίντλετον κατέγραψε ρεκόρ καριέρας, βάζοντας 51 πόντους (16/26 σουτ, 7/10 τρίποντα, 12/12 βολές), έχοντας, επίσης, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Πολύ καλός και ο Έρικ Μπλέντσο με 34 πόντους.
Από τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς, ξεχώρισε ο Μπράντον Μπιλ με 47 πόντους (13/31 σουτ, 4/9 τρίποντα και 17/18 βολές).

Τα δωδεκάλεπτα: 42-28, 88-63, 117-104, 151-131

ΜΠΑΚΣ: Ιλιασόβα 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μίντλετον 51 (7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπλέντσο 34 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάθιους 9 (2), Ρ. Λόπεζ 10, Χιλ 2, Κόρβερ 6 (2), Κόνατον 5 (1), ΝτιΒιντσέντζο 16 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Μπόνγκα 7 (1), Μαϊνμί 4 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπράιαντ 18 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόμας 16 (3), Μπιλ 47 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράουν 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπερτάνς 15 (4), ΠΑσέτσνικς 2, Σμιθ 6 (6 ασίστ), Σκόφιλντ, Πέιτον