Ατελείωτο πάρτι για Μπακς και Γιάννη (VIDEO)

Με τον Αντετοκούνμπο να βάζει 37 πόντους, οι Μπακς διέλυσαν και τους Νιου Γιορκ Νικς, 128-102

Μιλγουόκι Μπακς-Νιου Γιορκ Νικς 128-102

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν χρειάστηκε παραπάνω από 22 λεπτά για να βάλει 37 πόντους και να οδηγήσει τους Μπακς σε τέταρτη συνεχόμενη νίκη, με την ομάδα του Μιλγουόκι να είναι σαρωτική και να επικρατεί 128-102 των Νιου Γιορκ Νικς.

Οι Νικς δεν προηγήθηκαν ποτέ στο σκορ και φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στη πρώτη περίοδο, με τους Μπακς να προηγούνται 29-23, μετά από 12 λεπτά παιχνιδιού. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, ξεκινώντας με ένα σερί 10-0, για το 39-23, με τη διαφορά να φτάνει και στο +25, 65-40, στη λήξη του ημιχρόνου, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ασταμάτητος και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μπακς να προηγούνται μέχρι και με 35 πόντους διαφορά, 93-58, 5:40 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, στο ίδιο χρονικό σημείο όπου ο Γιάννης αποσύρθηκε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε ξανά. Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στο παρκέ, με την τέταρτη περίοδο να αποτελεί τυπική διαδικασία, για το τελικό 128-102.

Σε 21:26 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης είχε 37 πόντους (9/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος, όντας ο κορυφαίος του αγώνα.
Ο Τζούλιους Ραντλ (25 πόντοι) και ο Ερ Τζέι Μπάρετ (22 πόντοι) ξεχώρισαν από τους Νικς.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-23, 65-40, 108-76, 128-102

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 37 (12/17 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μίντλετον 17 (1), Λόπεζ 7 (1), Μπλέντσο 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάθιους 6 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλσον 4 (5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέντερ (7 ριμπάουντ), Χιλ 6 (1), Μπράουν 7 (1), ΝτιΒιντσέντζο 9 (1), Κόνατον 2, Κόρβερ 8 (2)

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον, Ραντλ 25 (3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Πέιτον 2 (5 ασίστ), Μπούλοκ 3 (0/8 σουτ), Μπάρετ 22 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πόρτις 20 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Νοξ 10 (2), Ρόμπινσον 7, Έλινγκτον 2, Άλεν 9 (6 ασίστ), Τρίερ 2, Ντότσον