Παρότι προηγήθηκε με 2-0 τελικά ηττήθηκε με 3-2 από την Αϊντχόφεν

EUROPA LEAGUE-5ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΠΑΟΚ: 3-2

ΓΗΠΕΔΟ: Φίλιπς Στάντιον

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά στην Ολλανδία και βρέθηκε να έχει προβάδισμα δύο γκολ όμως τελικά κατέρρευσε και ηττήθηκε με 3-2.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Τζόλης έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα των Ολλανδών για το 0-1. Στο 10' η PSV σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ παρότι κάλυπταν τέσσερις (!) παίκτες. Τρία λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς έκανε πολύ ωραία ενέργεια, ο Σβαμπ σέντραρε και ο Τζόλης πέτυχε το 0-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 20 με σουτ του Γκάπκο. Πέντε λεπτά μετά το πλασέ του Ντάμφρις έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Στο 42' ο Μάλεν έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και ο Ζίβκοβιτς έδιωξε δύσκολα. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έδιωξε και σουτ του Ζάχαβι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η PSVμπήκε πολύ δυνατά και στο 50' έφτασε στην ισοφάριση. Ο Γκάκπο έκοψε για τον Μαντουέκε ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-2. Μόλις τρία λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε το πλασέ του Ζάχαβι και στην επαναφορά ο Μάλνε πέτυχε το 3-2. Στο 57' ο Μανουέκε βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά δεν βρήκε στόχο και στο 65' ο Μαξ εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια. Κακό το ματς από εκεί και πέρα με τους Ολλανδούς να οπισθοχωρούν και τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να απειλήσει.

PSV: Εμβογκό, Ντάμφρις, Τεζέ, Μποσάλι, Μαξ, Ροσάριο, Σανγκαρέ, Μαντουέκε (78'Μάουρο Ζούνιορ), Γκακπό, Ζάχαβι (71'Χέντριξ), Μαλέν (91'Λεντέσμα).

ΠΑΟΚ: Ζ.Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο (85'Βαγκέ). Ελ Καντουρί (85'Μπίσεσβαρ), Τσιγγάρας (69'Ντάγκλας Αουγκούστο), Σβαμπ, Α.Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (69'Σφιντέρσκι), Τζόλης (58'Μουργκ).

ΓΡΑΝΑΔΑ-ΟΜΟΝΟΙΑ: 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Νουέβο λος Κάρμενες

Η Γρανάδα νίκησε με 2-1 την Ομόνοια και πλέον έχει την πρόκριση στα χέρια της. Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Σουάρεθ. Στο 36' η Ομόνοια έχασε τον πιο ποιοτικό της παίκτη καθώς ο Μποτεάκ βγήκε τραυματίας. Ο Σολδάδο στο 41' βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά σούταρε άουτ. Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο έμπειρος φορ πλάσερε, η μπάλα κόντραρε στον Λονγκ και βρήκε το δοκάρι. Η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60' με τον Λέτσιακς να βρίσκει τον Ασαντέ και αυτός να εκτελεί σωστά. Στο 73' όμως ο Ματσίς έκανε το σουτ, ο Φαμπιάνο έδιωξε και στην επαναφορά ο Σόρο πέτυχε το 2-1 με κεφαλιά.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Σίλβα, Πέρεθ (66'Φουλκιέρ), Ντουάρτε, Βαγέχο, Νέβα, Μίγια, Ερέρα, Σολδάδο (78'Μολίνα), Γκοναλόν (66'Ματσίτς), Σόρο (78'Πουέρτας), Σουάρεθ (78'Μπράις).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59'Λέτσιακς), Χούμποτσαν, Μαυρίας, Σέχου (59'Γκόμεθ), Κούσουλος, Τζιωνής (59'Τιάγκο), Μποτεάκ (36'Ασαντέ), Κακουλλής (74'Σενέ).

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!