Στον τελικό με ήρωα τον Τερ Στέγκεν (VIDEO)

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε τη Σοσιεδάδ στα πέναλτι με 3-2 (1-1 το ματς), με τον Γερμανό να αποκρούει δύο εκτελέσεις στη «ρώσικη ρουλέτα»

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΑΔΔ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 1-1 (2-3 πεν.)

Γήπεδο:  Estadio Nuevo Arcángel

Στον τελικό του Σούπερ Καπ η Μπαρτσελόνα, που κέρδισε στα πέναλτι τη Ρεάλ Σοσιεδάδ μετά από ένα συγκλονιστικό ματς. Δύο πέναλτι έπιασε ο Τερ Στέγκεν και πλέον οι Καταλανοί περιμένουν αντίπαλο από το ζευγάρι της Ρεάλ με την Μπιλμπάο.

Στο 3ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Ισάκ πέρασε λίγο έξω, όπως κι εκείνη του Λε Νορμάν στο 13’ και στο 17’ ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από σουτ του Πόρτου. Στο 28ο λεπτό ο Μινγκέθα έβγαλε όμορφη σέντρα αλλά ο Μπρέθγουεϊτ δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά και στο 39’ oΜπρέθγουεϊτ έδωσε κάθετα στον Γκριεζμάν, που σέντραρε από αριστερά και ο Ντε Γιονγκ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και κέρδισαν πέναλτι στο 48ο λεπτό σε χέρι του Ντε Γιονγκ και ο Ογιαρθάμπαλ έκανε το 1-1 από τα 11 μέτρα. Στο 62ο λεπτό το συρτό σουτ του Ντεμπελέ πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 76’ ο Πέδρι έκανε το σουτ και ο Ρεμίρο έσωσε.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 93’ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι μετά από σουτάρα του Θαλδούα και στο 99’ ήταν η σειρά του Ρεμίρο να πει όχι σε προσπάθεια του Ντεμπελέ.

Στο 111’ ο Ρεμίρο σταμάτησε το σουτ του Γκριεζμάν και στην κόντρα ο Τερ Στέγκεν είπε όχι σε πλασέ του Ογιαρθάμπαλ ενώ στο 114’ ο Γερμανός κίπερ των Καταλανών απέκρουσε και το σουτ του Γιανουζάι.

Στο 118’ η απίθανη εκτέλεση φάουλ του Γιανουζάι σταμάτησε στο δοκάρι της Μπαρτσελόνα κι έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι.

Ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Μπαουτίστα, αλλά και ο Ντε Γιονγκ έστειλε  την μπάλα στο δοκάρι. Ο Τερ Στέγκεν έπιασε και το πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ, ενώ ο Ντεμπελέ έκανε το 0-1. Ο Ζοσέ σημάδεψε δοκάρι και ο Πιάνιτς έκανε το 0-2 ενώ ο Μερίνο μείωσε σε 1-2. Ο Γκριεζμάν αστόχησε στη δική του εκτέλεση Γιανουζάι έκανε το 2-2. Ωστόσο ο Πουτς έγραψε το 2-3

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Γουρίδι (81’ Μπαρενετσέα), Θουμπελδία, Μερίνο, Λε Νορμάν, Μονρεάλ, Γοροσαμπέλ (91’ Θαλδούα, 120’ Μπαουτίστα), Γκεβάρα (105’ Θουμπιμένδι), Ισάκ (91’ Χοσέ), Ογιαρθάμπαλ, Πόρτου (102’ Γιανουζάι)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Μινγκέθα (113’ Φίρπο), Λενγκλέ, Άλμπα, Μπούσκετς (91’ Πουτς), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (91’ Πιάνιτς), Ντεμπελέ, Γκριεζμάν, Μπρέθγουεϊτ (78’ Τρινκάο)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!