1 ΣΧΟΛΙΑ

Εκτός κυπέλλου η Μπάγερν από ομάδα δεύτερης κατηγορίας με Έλληνα τερματοφύλακα (VIDEO)

Έγραψε ιστορία ο Έλληνας κίπερ της Χόλσταϊν Κιέλου, Ιωάννης Γκέλιος, που πέταξε εκτός κυπέλλου του Βαυαρούς στη διαδικασία των πέναλτι

DFB POKAL - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

Χόλσταϊν Κιέλου - Μπάγερν Μονάχου: 2-2, 6-5 πεν.

(Μπάρτελς 37', Χάουκε Βαλ 90+5' - Γκνάμπρι 14', Σανέ 48')

Εκτός κυπέλλου Γερμανίας η Μπάγερν Μονάχου που γνώρισε αποκλεισμό σοκ στην έδρα της Χόλσταϊν Κιέλου, που πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι και με ήρωα τον Έλληνα τερματοφύλακά της Ιωάννη Γκέλιο.

Ισόπαλη 2-2 η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να σώζουν το παιχνίδι στις καθυστερήσεις. Ισόπαλη και η παράταση με την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι, εκεί που ο Ιωάννης Γκέλιος απέκρουσε την εκτέλεση του Μαρκ Ρόκα και χάρη στην επόμενη εύστοχη εκτέλεση του πολύπειρου Φιν Μπάρτελς, η ομάδα του Κιέλου πανηγύρισε μία ιστορική πρόκριση.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 14' με τον Σερζ Γκνάμπρι, ενώ στο 37' η Χόσταϊν έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπάρτελς. Η Μπάγερν πήρε και πάλι προβάδισμα στο 48' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιρόι Σανέ που σκόραρε για το 1-2, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι οδήγησαν την πρόκριση στην παράταση, με τον Χάουκε Βαλ να γράφει το 2-2.

Τα πράματα δεν άλλαξαν καθόλου στον έξτρα χρόνο, με τους Βαυαρούς να πιέζουν και τον Ιωάννη Γκέλιο να κρατά όρθια την ομάδα του, στέλνοντας την πρόκριση στα πέναλτι.

Στη «ρώσικη ρουλέτα», η Χόλσταϊν πήρε την πρόκριση με σκορ 6-5 και τον Γκέλιο να γίνεται ήρωας αφού απέκρουσε την εκτέλεση του Μαρκ Ρόκα, ενώ στη συνέχεια ο Φιν Μπάρτελς, νίκησε τον Μάνουελ Νόιερ κι έστειλε την ομάδα του στους «16» της διοργάνωσης όπου και θα αντιμετωπίσει την Ντάρμσταντ.

Εύστοχα πέναλτι για τους Βαυαρούς αυτά των Λεβαντόφσκι, Κίμιχ, Μίλερ, Αλάμπα και Ντάγκλας Κόστα, ενώ αστόχησε ο Μαρκ Ρόκα. Για την Χόλσταϊν δίχτυα βρήκαν όλοι όσοι εκτέλεσαν, Χάουκε Βαλ, Αχμέτ Αρσλάν, Γιάνι Σέρα, Σουνγκ Λι, Νίκλας Χάουπτμαν και Φιν Μπάρτελς.

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!