Με κάποιον τρόπο κέρδισε η Γουέστ Χαμ (VIDEO)

Τεράστια και δύσκολη νίκη για τη Γουέστ Χαμ που με κάποιον τρόπο πήρε το τρίποντο με 2-1 απέναντι στην Άστον Βίλα στο «London Stadium», με τους «χωριάτες» να έχουν χαμένο πέναλτι και ακυρωθέν γκολ

PREMIER LEAGUE - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: 2-1

Γήπεδο: London Stadium

Τεράστια και δύσκολη νίκη για τη Γουέστ Χαμ που με κάποιον τρόπο πήρε το τρίποντο με 2-1 απέναντι στην Άστον Βίλα στο «London Stadium», με τους «χωριάτες» να έχουν χαμένο πέναλτι και ακυρωθέν γκολ. Καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες με τα «σφυριά» να βρίσκουν δύο γκολ στις δύο εντός εστίας τελικές που δημιούργησαν και τη Βίλα να αδυνατεί να βάλει την μπάλα στο πλεκτό παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, η Βίλα έφερε το ματς στα ίσα πριν το ημίχρονο ενώ με την έναρξη του δεύτερου μέρους τα «σφυριά» πήραν και πάλι προβάδισμα. Η συνέχεια ήταν ''μονότονη'' με τους «χωριάτες» να δημιουργούν και να πετούν στα σκουπίδια τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με ωραία κεφαλιά του Ογκμπόνα μετά από κόρνερ του Μπόουεν. Στο 19' η Βίλα απείλησε με τον Τάργκετ να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Ενγκογιό με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 22' σουτ του Χούριχαν που απέκρουσε ο Φαμπιάνσκι. Τρία λεπτά αργότερα οι «χωριάτες» έφεραν το ματς στα ίσα με ωραίο σουτ του Γκρίλις εκτός περιοχής. Στο 31' η Γουέστ Χαμ απείλησε με σουτ του Τσουφάλ που πέρασε λίγο έξω.

Κάτι λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους η Γουέστ Χαμ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Μπενραχμά να σηκώνει για τον Μπόουεν που με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο 50' η Βίλα απείλησε με σουτ του Γκρίλις που απέκρουσε ο Φαμπιάνσκι, όπως και στο 63' προσπάθεια του Τρεζεγκέ. Ένα λεπτό αργότερα ακόμα μία ευκαιρία για τους «χωριάτες» με τον Ενγκογιό να στέλνει την μπάλα λίγο έξω με μακρινό σουτ. Στο 72' η Βίλα κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ράις στον Τρεζεγκέ, με τον Γουότκινς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι «χωριάτες» σκόραραν με τον Γουότκινς αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Τσουφάλ, Μαζουάκου (45' Μπενραχμά), Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς, Μπόουεν (79' Νομπλ), Αντόνιο (45' Αλέ)

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνεθ, Κας (88' Ελμοχαμαντί), Ενγκογιό, Μινγκς, Τάργκετ, Ντάγκλας Λουίς, ΜακΓκιν, Γκρίλις, Χούριχαν (74' Ελ-Γκάζι), Τρεζεγκέ (74' Τραορέ), Γουότκινς

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!