Ο Απόλλωνας κέρδιζε με 3-0 το Βόλο κι όμως στο τέλος κόλλησε στο 3-3

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΒΟΛΟΣ: 3-3

Γήπεδο: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΜΑΡΑΣ

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης

Αδιανόητη αυτοκτονία για τον Απόλλωνα, που κέρδιζε με 3-0 το Βόλο κι όμως στο τέλος κόλλησε στο 3-3.

Στο 5’ το φάουλ του Ουαρντά πέρασε λίγο έξω και στην κόντρα ο Ιωαννίδης κράτησε την μπάλα μέσα στα καρέ του Βόλου, την έστρωσε για τον Μπεντινέλι, που την τσίμπησε, αλλά ο Γκαραβέλης βγήκε και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο 31ο λεπτό ο Ιωαννίδης κατέβασε όμορφα την μπάλα, την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Μπαξεβανίδη που είχε ανέβει, εκείνος όμως από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ και στο και στο 33’ ο Ιωαννίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας, την κατάλληλη στιγμή έκανε την παράλληλη για τον Κολ που βρέθηκε σε θέση φορ, αλλά το κοντινό του πλασέ ήταν υπό πίεση και μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.

Στο 42’ ο Φεράρι έκανε την παράλληλη, ο Μαρτίνες δεν κατάφερε να μπει ουσιαστικά στην πορεία της μπάλας και ένα λεπτό μετά το σουτ του Μαρτίνες πέρασε λίγο έξω. Τελικά στο 44’ ο Τσιλούλης από κοντά  έκανε το 1-0, με το γκολ να μετρά μετά από χρήση του VAR.

Στο 47ο λεπτό ο Ιωαννίδης έβγαλε την κάθετη για τον Μπεντινέλι, που βρέθηκε απέναντι από τον Γκαραβέλη πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου έδιωξε σε κόρνερ και στο 48’ ο  Ιωαννίδης σε εκτέλεση κόρνερ πήρε την κεφαλιά, ο Φεράρι έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ο Ντομίνγκες πήρε το «ριμπάουντ» και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Και στο 43’ ο Δημόπουλος ανέτρεψε τον Μπεντινέλι μέσα στην περιοχή, ο Κουτσιαύτης έδωσε το πέναλτι. Ο Μπεντινέλι εκτέλεσε το πέναλτι, ο Γκαραβέλης απέκρουσε πέφτοντας αριστερά, όμως ο Βραζιλιάνος πήρε το «ριμπάουντ» και με δεύτερη προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα του Βόλου.

Στο 59’ ο Γκαραβέλης νίκησε τον Ιωαννίδη σε μοναδικό τετ α τετ και στην κόντρα ο Φεράρι έκανε τη σέντρα και ο Δουβίκας με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 64ο λεπτό ο Γκαραβέλης είπε όχι σε σουτ του Χουχούμη, ενώ στο 79’ ο Μπαρτόλο από κοντά στο δεύτερο δοκάρι σε στατική φάση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ για το 3-2. Και μάλιστα στο 90+2’ μετά από σέντρα του Ουάρντα, η μπάλα κατέληξε στον Κολόμπο που μόνος μέσα στην περιοχή ισοφάρισε σε 3-3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Ντομίνγκεζ, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (75’ Φερνάντεθ), Φατιόν, Κολ (75’ Τσαμπούρης), Τσιλούλης (59’ Σλίβκα), Μπεντινέλι (83’ Μουνιέ), Ιωαννίδης.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Δημόπουλος, Κολόμπο, Μήτογλου (50’ Νίνης), Κιάκος (50’ Γέντρισεκ), Ριένστρα, Ουάρντα, Μαρτίνες (70’ Mπαρτόλο), Περέα, Δουβίκας

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!