Άλωσε τη Στουτγκάρδη η Μπάγερν, έκλεισε το σπίτι της Ντόρτμουντ η Κολωνία (VIDEO)

Δυσκολότερη απ' ότι δείχνει το τελικό 1-3 νίκη για την Μπάγερν Μονάχου που πέρασε μετά κόπων και βασάνων από την «Mercedes-Benz Arena» απέναντι στην ''τιμιότατη'' και σούπερ μαχητική Στουτγκάρδη ενώ από την άλλη, επική εμφάνιση για την Κολωνία και αντίστοιχη σφαλιάρα για την Ντόρτμουντ που είδε τους «τράγους» να φεύγουν με το 1-2 από το «SIGNAL IDUNA PARK».

BUNDESLIGA - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: 1-3

Γήπεδο: Mercedes-Benz Arena

Δυσκολότερη απ' ότι δείχνει το τελικό 1-3 νίκη για την Μπάγερν Μονάχου που πέρασε μετά κόπων και βασάνων από την «Mercedes-Benz Arena» απέναντι στην ''τιμιότατη'' και σούπερ μαχητική Στουτγκάρδη. Εκρηκτικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο βρίσκοντας χώρους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. ''Τίμια'' προσπάθεια από τη Στουτγκάρδη που κοίταξε στα μάτια τους Βαυαρούς του Χάντσι Φλικ και συνεχίζει την εξαιρετική της χρόνια παρά την ήττα. Η Στουτγκάρδη πήρε από νωρίς προβάδισμα, η Μπάγερν έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στη συνέχεια έγινε ''χαμός'' με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι και τους Βαυαρούς να πετυχαίνουν τη ολική ανατροπή στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Μέτριο δεύτερο μέρος με την Μπάγερν να καθαρίζει τη νίκη με τον Ντάγκλας Κόστα που σαν άλλος Άριεν Ρόμπεν πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα για το 1-2.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με τον Κομάν να σηκώνει για τον Λεβαντόφσκι που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κόμπελ. Στο 15' η Στουτγκάρδη απείλησε με τον Κάστρο να περνά εξαιρετικά για τον Φόρατερ που σούταρε αλλά ο Αλάμπα έκοψε τελευταία στιγμή. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Βαμανγκιτουκά να γυρίζει για τον Κουλιμπαλί που πρόλαβε την έξοδο του Νόιερ και από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 33' η Μπάγερν απείλησε με σουτ του Γκνάμπρι που απέκρουσε ο Κόμπελ. Δύο λεπτά αργότερα η Στουτγκάρδη είχε τεράστια ευκαιρία με τον Σόσα να γυρίζει για τον Φόρστερ που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Νόιερ σταμάτησε τετ-α-τετ του ίδιου παίκτη. Στο 38' οι Βαυαροί έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μίλερ να ανοίγει για τον Κομάν που έκοψε προς τα μέσα και με ωραίο σουτ έκανε το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα η Στουτγκάρδη σκόραρε με τον Φόρστερ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Κουλιμπαλί στον Νόιερ. Στο 43' νέα καλή στιγμή για την Μπάγερν με σουτ του Γκνάμπρι που απέκρουσε ο Κόμπελ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαντόφσκι με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 1-2.

Η Στουτγκάρδη είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 72' με σουτ του Μανγκαλά που έκοψε τελευταία στιγμή ο Ζούλε. Στο 76' η Μπάγερν απείλησε με Γκορέτσκα να περνά για τον Σανέ που γύρισε για τον Λεβαντόφσκι αλλά η πάσα του κόπηκε τελευταία στιγμή. Στο 85' οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με σουτ του Κάλαϊτζιτς που απέκρουσε ο Νόιερ. Στο 88' η Μπάγερν τελείωσε το παιχνίδι με τον Σανέ να ανοίγει για τον Ντάγκλας Κόστα που συνέκλινε και με καταπληκτικό σουτ έκανε το 1-3.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Κόμπελ, Μαυροπάνος (58' Καράζορ), Άντον, Κεμπφ, Κουλιμπαλί (82' Μάσιμο), Εντό, Μανγκαλά, Σόσα, Γκινζάλο Κάστρο (58' Κλίμοβιτς), Φόρστερ (76' Κάλαϊτζιτς), Βαμανγκιτουκά

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ (69' Νιανζού), Αλάμπα, Λούκας Ερναντές (58' Ζούλε), Τολισό (83' Χάβι Μαρτίνεθ), Γκορέτσκα, Κομάν (69' Ντάγκλας Κόστα), Μίλερ, Γκνάμπρι (69' Σανέ), Λεβαντόφσκι

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΚΟΛΩΝΙΑ: 1-2

Γήπεδο: SIGNAL IDUNA PARK

Επική εμφάνιση για την Κολωνία και αντίστοιχη σφαλιάρα για την Ντόρτμουντ που είδε τους «τράγους» να φεύγουν με το 1-2 από το «SIGNAL IDUNA PARK». Ωραίο παιχνίδι στη Βεστφαλία με την Κολωνία να κοιτάζει στα μάτια την ομάδα του Λουσιάν Φαβρ που δυσκολεύτηκε υπερβολικά στη δημιουργία παιχνιδιού και παραγωγή φάσεων. Οι «τράγοι» πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο δεύτερο μέρος ενώ στη συνέχεια η Ντόρτμουντ μείωσε και κατάφερε να γνωρίσει την ήττα πετώντας στα σκουπίδια ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Ρόις να περνά ωραία για τον Σάντσο που σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Χορν. Στο 9' η Κολωνία άνοιξε το σκορ με τον Ντούντα να εκτελεί ένα κόρνερ και την μπάλα να περνά απ' όλους καταλήγοντας στον Σκιρί που σε κενή εστία έκανε το 0-1. Στο 26' οι Βεστφαλοί απείλησε με τον Μενιέ και Ρόις να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο να περνά για τον Χάαλαντ που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Χούμελς σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 49' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόις που απέκρουσε ο Χορν, ενώ τρία λεπτά αργότερα σουτ του Τσαν βρήκε κάπου και πέρασε λίγο έξω. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η Κολωνία πέτυχε και δεύτερο τέρμα ακριβώς ίδιο με το πρώτο της, με τον Ντούντα να εκτελεί ένα κόρνερ και την μπάλα μετά από κεφαλιά του Βολφ να περνά απ' όλους καταλήγοντας στον Σκιρί που απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-2. Στο 74' η Ντόρτμουντ μείωσε με τον Ρέινα ν' ανοίγει για τον Αζάρ που με απίθανο πλασέ από πλάγια θέση, έκανε το 1-2. Στο 86' οι Βεστφαλοί απείλησαν με σουτ του Χάαλαντ που έκοψε τελευταία στιγμή ο Μπορνόου, ενώ δύο λεπτά αργότερα κοντινό σουτ τυ Χούμελς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χορν. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουκοκό γύρισε για τον Ρόις, αυτός για τον Χάαλαντ που από πολύ κοντά κατάφερε να χάσει ένα πανεύκολο γκολ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Μενιέ (61' Αζάρ), Χούμελς, Ακάνζι, Πάσλακ (68' Ρέινα), Βίτσελ, Τσαντ, Μπραντ (68' Μουκοκό), Ρόις, Σάντσο, Χάαλαντ

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Βολφ, Μπορνόου, Τζίχος (66' Χορν), Τσέστιτς, Σκιρί, Ρεχπετσάι (74' Ντρέξλερ), Ντούντα, Οζκάν, Γιάκομπς, Τίλμαν

ΛΕΙΨΙΑ - ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: 2-1

Γήπεδο: Red Bull Arena

Δύσκολη νίκη για τη Λειψία που έκανε τα εύκολα... δύσκολα απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ στην «Red Bull Arena», παίρνοντας τελικά το τρίποντο με 2-1. Ακόμα ένα μέτριο παιχνίδι από τους «ταύρους» του Γιούλιαν Νάγκελσμαν που δείχνουν να είναι σε παρατεταμένο ντοφορμάρισμα, με το τρίποντο να έρχεται με πολύ δύσκολο και αγχωτικό τρόπο απέναντι στην ίσως πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πρόβλημα της Λειψίας είναι πως ο πιο αξιόπιστος σκόρερ και επικίνδυνος για της αντίπαλες άμυνες παίκτης, είναι ο αριστερός μπακ-εξτρέμ, Ανχελίνιο.

Η Αρμίνια είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με την μπάλα να στρώνεται στον Ντόαν που πλάσαρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή και ο Γκουλάστσι απέκρουσε. Στο 29' η Λειψία άνοιξε το σκορ με τον Σάμαρτζιτς να περνά απίθανη κάθετη για τον Ανχελίνιο που αφού πέρασε και τον Ορτέγκα, έκανε το 1-0. Στο 36' νέα καλή στιγμή για τους «ταύρους» με σουτ του Ανχελίνιο που απέκρουσε ο Ορτέγκα.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λειψία πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Όλμο να εκμεταλλεύεται το κακό γύρισμα του Πίπερ προς τον Ορτέγκα και αφού έκλεψε γύρισε για τον Ενκουκού που έκανε το 2-0. Στο 73' οι «ταύροι» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Πίπερ στον Σέρλοθ, με τον ίδιο παίκτη ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Ορτέγκα ν' αποκρούει! Στο 76' η Αρμίνια μείωσε με τον Κλος να κάνει ωραία ενέργεια μένοντας όρθιος μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων υπό την πίεση του Ουπαμεκανό και ωραίο πλασέ για το 2-1.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Μουκιέλε (61' Χαϊντάρα), Όρμπαν, Ουπαμεκανό (45' Κονατέ), Χάλτσενμπεργκ (45' Ενκουκού), Άνταμς, Καμπλ, Όλμο (63' Φόρσμπεργκ), Σάμαρτζιτς (70' Σάμπιτσερ), Ανχελίνιο, Σέρλοθ

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: Ορτέγκα, Μπρούνερ, Πίπερ (75' Νίλσον), Φαν Ντε Χόορν, Λουκόκι, Σέφερτ (69' Βογκλαάμερ), Πριτλ, Ντόαν (75' Σουκού), Χάρτελ, Γιαμπό (69' Σίπλοκ), Κλος

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: 3-3

Γήπεδο: An der Alten Försterei

Επική ματσάρα και μοιρασιά για Ουνιόν Βερολίνου και Άιντραχτ Φρανκφούρτης που ήρθαν ισόπαλες 3-3 στο «An der Alten Försterei». Οι ''εκρηκτικοί'' φέτος Βερολινέζοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μόλις στο 6' και όλα έδειχναν πως θα καθάριζαν εύκολα τη νίκη. Οι «αετοί» του Άντι Χιούτερ όμως έβγαλαν αντίδραση, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και με πρωταγωνιστή τον Αντρέ Σίλβα, έφεραν το ματς στα ίσα πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος αν και οι δύο ομάδες δεν μπήκαν τόσο καλά, βρήκαν από ένα ακόμα τέρμα η κάθε μία φτάνοντας το τελικό 3-3!

Η Ουνιόν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με τον Κρούζε να περνά για τον Ίνγκβαρτσεν που γύρισε, ο Τραπ έκανε τραγικό λάθος και ο Άντριχ από κοντά το 1-0. Στο 5' οι Βερολινέζοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Χιντερέγκερ στον Αβονίγι, με τον Κρούζε ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-0. Στο 12' ακόμα μία ευκαιρία για τους ''πρωτευουσιάνους'' με τον Μπέκερ να γυρίζει για τον Πρέμελ που σούταρε, ο Τραπ απέκρουσε ενώ στην επαναφορά σταμάτησε και τον Αβονίγι σε σουτ εξ επαφής. Στο 27' η Άιντραχτ μείωσε με τον Καμάντα να περνά για τον Αντρέ Σίλβα που εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Λούτε και από κοντά έκανε το 2-1. Στο 37' οι «αετοι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κόστιτς να εκτελεί ένα φάουλ και τον Αντρέ Σίλβα με τρομερή να κάνει το 2-2.

Η Άιντραχτ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 53' με τον Κόστιτς να γυρίζει για τον Ντοστ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 68' νέα καλή στιγμή για τους «αετούς» με τον Καμάντα να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Αντρέ Σίλβα με πλασέ στην κίνηση να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Στο 79' η Άιντραχτ πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Καμάντα να γυρίζει υπέροχα για τον Ντοστ που από κοντά έκανε το 2-3. Στο 82' η Ουνιόν έφερε το ματς στα ίσα με απίθανο σουτ στην κίνηση από τον Κρούζε.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λούτε, Φρίντριχ, Τρίμελ, Κνόχε, Λεντζ, Πρέμελ (84' Γκρίσμπακ), Άντριχ, Μπέκερ (73' Γκογκία), Κρούζε, Ίνγκβαρτσεν (84' Μπίλτερ), Αβονίγι

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Άμπραχαμ, Χιντερέγκερ, Εντικά, Ντουρμ (78' Ντα Κόστα), Ιλσάνκερ, Σο (87' Ρόντε), Κόστιτς, Καμάντα, Ντόστ, Αντρέ Σίλβα

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: 1-1

Γήπεδο: WWK ARENA

Μέτριο παιχνίδι και μοιρασιά για Άουγκσμπουργκ και Φράιμπουργκ που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην «WWK ARENA». Κάκιστο πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες ευκαιρίες, λίγο καλύτερο το δεύτερο μέρος με εξίσου ελάχιστες ευκαιρίες που ωστόσο έγιναν γκολ.

Η Φράιμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τον Γκίντερ να γυρίζει από τα πλάγια και τον Ουντουοκάι να βάζει άσχημα το πόδι, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από την εστία της ομάδας του. Στο 26' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο που απέκρουσε ο Γκίκεβιτς.

Στο 64' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ με τον Χέφλερ να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Γκρίφο που με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών η Άουγκσμπουργκ έφερε το ματς στα ίσα με τον Ρίχτερ να αλλάζει παιχνίδι για τον Βάργκας που με απίθανο σουτ και κόντρα στον Λίνχαρτ, έκανε το 1-1.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Γκάμι (45' Ρίχτερ), Γκουβελέου, Ουντουοκάι, Ιάγο, Καλιγκιούρι, Κεντίρα (73' Γκρέγκοριτς), Στρομπλ, Βάργκας, Χαν, Νιντερλέχνερ (82' Γκρουέθο)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Μίλερ, Γκουλντέ (82' Χέιντζ), Λίνχαρτ, Σλότερμπεργκ, Σμιντ, Σανταμαρία, Χέφλερ, Γκίντερ, Ντεμίροβιτς (58' Πέτερσεν), Γκρίφο, Χέλερ

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)