27 ΣΧΟΛΙΑ

Futsal: Ιστορική πρόκριση στους «32» του Τσάμπιονς Λιγκ για την ΑΕΚ!

Η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ πήρε μεγάλη και ιστορική πρόκριση στους «32» του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς επικράτησε στα πέναλτι με συνολικό σκορ 7-6 της Αράζ

Μεγάλη μέρα για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ! Η Ένωση τσέκαρε το εισιτήριο για τους «32» του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς απέναντι στην Αράζ και έγραψε ιστορία, καθώς μέχρι σήμερα δεν είχε φτάσει σε αυτή τη φάση!

Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα επικράτησαν των Αζέρων με 7-6 συνολικό σκορ, αφού το ματς έφτασε μέχρι τα πέναλτι και με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα, Θεοφίλου «σφράγισε» την πρόκριση!

Η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ (3-2) μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά τελικά η Αράζ ισοφάρισε σε 3-3 και από την στιγμή που δεν υπήρξε κάποιο γκολ στην παράταση το ματς έφτασε στα πέναλτι, όπου η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια!

Μαζί με τον Διοικητικό Υπεύθυνο του τμήματος Futsal, κ. Κωνσταντίνο Μαρινάκη, παρακολούθησαν τον αγώνα και πανηγύρισαν την ιστορική πρόκριση ο Πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, κ. Βαγγέλης Ασλανίδης, και ο Πρόεδρος της ΑΕΚ, κ. Αλέξης Αλεξίου, και έδωσαν θερμά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη μεγάλη επιτυχία μετά το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανοιξει το σκορ πολύ γρήγορα. Συγκεκριμένα, ο Μάνος με ωραία εκτέλεση κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Αράζ δεν μπορούσε να βγάλει κάποια αντίδραση απέναντι στην αποφασισμένη Ένωση. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα μάλιστα μπήκαν στα αποδυτήρια με αέρα δυο τερμάτων, καθώς ο Πάνου έφυγε στην αντεπίθεση στο φινάλε του ημιχρόνου και έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε σε 2-1 με τον Φαρζαλίεφ, ωστόσο ο Πάνου 12 λεπτά πριν το φινάλε απάντησε για το 3-1 εκμεταλλευόμενος το λάθος της Αράζ. Μετά από αυτό το γκολ η Αράζ έγινε επιθετική και προσπάθησε να πετύχει γκολ, κάτι που έκανε ο Ατάγιεφ από κοντά για το 3-2, εφτά λεπτά πριν το τέλος. Τελικά ο Χοφτάροφ 3 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 3-3 και έφερε το ματς στα ίσα. Το 3-3 έμεινε μέχρι το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι δυο ομάδες ήταν κινητικές, αλλά δεν βρήκαν το γκολ που έψαχναν και έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι. Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της, Θεοφίλου κατάφερε να φτάσει στο 4-3 και τελικά με συνολικό σκορ (7-6) να φτάσει στην ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάσητου Τσάμπιονς Λιγκ.

Σκόρερς: Μάνος, Πάνου (2).
Εύστοχα πέναλτι: Ασημακόπουλος (1-0), Μάνος (2-0), Πάνου (3-1), Ταρνανίδης (4-3).

ΑΡΓΥΡΩ ΦΛΟΥΡΗ

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)

Certified_AEKG - 29/11/2020 23:04

Συγχαρητηρια σε ολη την ομαδα! Ο τερμας ειναι η πιο επικη ΑΕΚτζηδικη μορφη απο τον Μπακαουκα καποια χρονια πισω

dalmas26 - 29/11/2020 15:51

Μπράβο στα παιδιά και στον ΚΟΟΥΤΣ!!!!

dalmas26 - 29/11/2020 15:50

kadman - 29/11/2020 12:27

Αυτός ο Πάνου, τουλάχιστον στα εντός έδρας με μικρομεσαίες ομάδες, θα ήταν πολύ καλύτερος ΝΟΜΙΖΩ, από Λόπεζ, Ινσουα. :) ;) !!!

geo43 - 29/11/2020 02:11

Μπραβο στην ομαδα ολη η ΑΕΚ παρακολουθουσε φουτσαλ προχθες.Τωρα θα παρακολουθουνε και αλλοι.Παμε γερα να φτασουμε μακρια.Κριμα που δεν υπαρχει κοσμος στις εξεδρες ...να γινεται το γηπεδο αρμα προκρισης.Μπραβο επισης και στους Αλεξιου,Μαρινακη γιαυτα που εχουνε πετυχει.

John1978rr - 29/11/2020 00:01

Μπράβο στα παιδιά!!

leontas_021 - 28/11/2020 22:52

α) Τεραστια προκριση, ισοφαριστηκε η κορυφαια επιδοση ελληνικης ομαδας στην Ευρωπη (ειχε φτασει ως τις 32 και η Αθηνα90 μια φορα).

β) Το μεγεθος της επιτυχιας φαινεται και απο το ranking των δυο ομαδων, η αζερικη Αραζ ηταν 15η και η ΑΕΚ 42η. Οι αζεροι ηρθαν με πτηση τσαρτερ, και μονο αυτο μιλαει για το μπατζετ τους, αλλωστε εχουν φτασει... Συνέχεια δυο φορες σε ευρωπαικο φαιναλ φορ!

γ) Η ΑΕΚ επαιξε λογω τραυματισμων χωρις τον παικταρα Θανασαι (κορυφαιο σκορερ και στην ΑΕΚ και στην εθνικη Ελλαδας) και τον επισης βασικο Αρτινο, ενω εχασε και τον Ντατη στο 17' αρα για 23' κανονικης διαρκειας και εξτρα 10' παρατασης! Φανηκε το βαθος του ροστερ καθως εκτος του τερματοφυλακα Θεοφιλου που δε βγηκε λεπτο στις αλλες τεσσερις θεσεις επαιξαν οι Πανου, Ντατης (ως το 17'), Μανος, Ασημακοπουλος, Ταρνανιδης, Δελλαπορτας και πηραν πολυ χρονο οι πιο νεαροι Γουτας και Καρυδας. Εχει και αλλους παικτες το ροστερ αλλα αυτοι "σηκωνουν" το βαρος των πιο δυσκολων αγωνων.

δ) Με το σκορ στο 3-1 και την αποβολη αζερου με δευτερη κιτρινη η ΑΕΚ επαιξε στα μεσα του β ημιχρονου για δυο λεπτα με παικτη παραπανω (μετα αντικαθισταται ο παικτης που εχει αποβληθει)! Εχασε δυο μεγαλες ευκαιριες να ξεφυγει με τρια γκολ και παραλιγο να το πληρωσει καθως οι αζεροι (που ειχαν και δυο δοκαρια στο α ημιχρονο ενω η ΑΕΚ σκοραρε και στις δυο ευκαιριες της) πετυχαν την ισοφαριση. Στην παραταση ο χρονος κυλουσε υπερ της ΑΕΚ γιατι ολοι ξεραμε οτι με Θεοφιλου στο τερμα τα πεναλτι ηταν τυπικη διαδικασια: επιασε το 1ο, βρηκε μπαλα αλλα δεν τη συγκρατησε στο 2ο και το 3ο, στο 5ο ο αζερος το ερριξε οριακα εξω απο το δοκαρι και αν πηγαινε μεσα μαλλον θα το επιανε!

ε) Εκτος απο τον κορυφαιο Θεοφιλου πολυ καλοι ηταν ο Πανου (δυο γκολαρες στην κανονικη διαρκεια, εβγαλε ολο το ματς με ενοχλησεις, σκοραρε το πεναλτι κουτσαινοντας, απλα συγκινητικος) και ο Μανος (ασυλληπτη βολιδα στο 1ο γκολ απο το πρωτο λεπτο για να καταλαβουν οι αζεροι τι θα συμβει). Η αμυντικη λειτουργια καταπληκτικη εκτος απο το τελευταιο δεκαλεπτο της κανονικης διαρκειας που οι αζεροι ανεβασαν τον τερματοφυλακα και (ρισκαροντας με κενο τερμα) επαιξαν με παικτη παραπανω στην επιθεση. Στην Ελλαδα αυτο το συστημα το αντιμετωπιζουμε ευκολα (κλεβουμε την μπαλα και σκοραρουμε σε κενο τερμα) αλλα με ομαδες τοσο υψηλου επιπεδου χρειαζεται βελτιωση.

στ) Ακομη μεγαλυτερη η χαρα της επιτυχιας και για εθνικους λογους, καθως η ελληνικη ομαδα νικησε την ομαδα των (τουρκοφωνων) αζερων λιγες μερες μετα την προκριση της εθνικης Ελλαδας επι της εθνικης Τουρκιας.

THANOS56 - 28/11/2020 22:29

ΜΠΡΑΒΟ ΨΥΧΑΡΕΣ..ΑΕΚΑΡΕΣ...ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΑΛΟΝΙΑ..ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΛΗΡΩΣΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΥΣ 16. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΔΥΝΑΤΑ.

Sūn_Wù-kōng - 28/11/2020 22:10

Μπραβο, πραγματικα το τμημα Futsal ειναι δυνατο, μακαρι να ενισχυθει ακομα περισσοτερο, και οικονομικα αν γινετε, το αξιζουν, γινετε καλη δουλια.

chrap21 - 28/11/2020 21:28

Μωρή ψυχασθένεια ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

HELLas - 28/11/2020 20:26

Υπάρχει κ αυτό το ποδόσφαιρο κ μας δίνει χάρα στην Ευρώπη...

Msarr - 28/11/2020 20:01

Κατάθεση ψυχής!!συγχαρητηρια σε όλους που το κατάφεραν!

Tettiks21 - 28/11/2020 19:12

Μπράβο ρε μάγκες! Πολύ καλή η προσέγγιση από τον προπονητή και άριστο το παιχνίδι της ομαδάρας μας!

i_kapsoura_mou - 28/11/2020 19:02

Μπράβο ρε μάγκες, μπράβο ρε τερματζή

Opios_sas__einai_AEK - 28/11/2020 18:59

Μόνο ΑΕΚ

Kostaskaterini21 - 28/11/2020 18:04

Όσο είδα όλοι προσπάθησαν. Αλλά οι πανηγυρισμοί του Θεοφίλου στο πέναλτι που έπιασε και στο τέλος πραγματικά συγκινητικοί. Μπράβο σε όλους στο τμήμα που παλεύουν με τον δικέφαλο στο στήθος χωρίς να είναι τα πολλά φώτα πάνω τους.

voodoo - 28/11/2020 17:47

Μπραβο μαγκες! Για αλλη μια φορα η ερασιτεχνικη δειχνει πως οταν κανεις σωστη δουλεια οι επιτυχιες δεν αργουν.

9_DeadMoonNight_11 - 28/11/2020 17:31

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά! Ήταν δύσκολη ομάδα που αποκλείσαμε! Μπράβο ομαδάρα!!!

atlR219111924 - 28/11/2020 17:28

Συγχαρητήρια στα παιδιά. Καιρός ήταν να γράψουμε ιστορία σε άλλο ένα άθλημα. ΑΕΚ ΓΕΡΆ!

mikroviostoaima - 28/11/2020 17:27