Βάσεις πρόκρισης για Λεβερκούζεν και Σλάβια Πράγας

Εύκολη νίκη για την Μπάγερ Λεβερκούζεν που καθάρισε με 4-1 τη Χάποελ Μπερ Σεβά στην «BayArena» και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στους «32» του Europa League και νίκη - μισή πρόκριση για τη Σλάβια Πράγας που πέρασε με 1-3 από το «Allianz Riviera» απέναντι στη Νις και πλέον πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να χάσει το εισιτήριο για τους «32»

EUROPA LEAGUE - 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ - ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: 4-1

Γήπεδο: BayArena - Leverkusen

Εύκολη νίκη για την Μπάγερ Λεβερκούζεν που καθάρισε με 4-1 τη Χάποελ Μπερ Σεβά στην «BayArena» και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στους «32» του Europa League. Οι «ασπιρίνες» δεν χρειάστηκε να κάνουν και πολλά απέναντι σε μία εμφανώς πιο αδύναμη ομάδα, έπαιξαν ωραίο φτάνοντας τελικά εύκολα στο τρίποντον

Η Λεβερκούζεν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12' με κεφαλιά του Σικ, μετά από κόρνερ του Αμιρί, που απέκρουσε ο Λεβίτα, ενώ στο 23' ο Μπέιλι γύρισε για τον Μπελαμπί που έκανε καταπληκτική ενέργεια και κοντινό σουτ που κατέληξε στο δοκάρι του Λεβίτα. Στο 29' οι «ασπιρίνες» άνοιξαν το σκορ με τον Αμιρί να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Σικ με κεφαλιά να κάνει το 1-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ίδια φάση με την κεφαλιά του Σικ να περνά λίγο έξω.

Στο 48' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λεβερκούζεν πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Βενδέλ να περνά ωραία για τον Μπέιλι που με ωραίο πλασέ από κοντά έκανε το 2-0. Στο 58' η Σλάβια μείωσε με τον Σβίρο να εκμεταλλεύεται το παιδικό και αστείο λάθος του Γεντβάι και σε κενή εστία έκανε το 2-1. Στο 66' νέα καλή στιγμή για τις «ασπιρίνες» με κεφαλιά του Σικ, μετά από γύρισμα του Μπέιλι, που απέκρουσε ο Λεβίτα. Δέκα λεπτά αργότερα η Λεβερκούζεν τελείωσε το παιχνίδι με τον Ντέμιρμπαϊ να κάνει το 3-1 με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 80' ο Αλάριο έκανε το 4-1 παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από ασταθή επέμβαση του Λεβίτα σε γύρισμα του Ντέμιρμπαϊ.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Ντράγκοβιτς, Τα, Γεντβάι, Μπελαραμπί (81' Γκεντκλί), Ντέμιρμπαϊ, Βενδέλ, Βιρτζ (Σινχράφεν), Αμιρί, Σικ (68' Αλάριο), Μπέιλι (68' Ντιαμπί)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Λεβίτα, Νταντία, Μπαρέιρο, Τάχα, Κάμπχα, Γκόντμπεργκ (70' Τουίτο), Σάλαλιτς (70' Αγουδέλο), Μελί (81' Μάντμον), Κέλτχενς, Γιοσεφί, Σβιρό (81' Χατουέλ)

ΝΙΣ - ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: 1-3

Γήπεδο: Allianz Riviera - Nice

Νίκη - μισή πρόκριση για τη Σλάβια Πράγας που πέρασε με 1-3 από το «Allianz Riviera» απέναντι στη Νις και πλέον πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να χάσει το εισιτήριο για τους «32». Κακό πρώτο ημίχρονο στον Γαλλικό νότο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα, εξαιρετικό δεύτερο μέρος με τη Νις να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση και τη Σλάβια να τελειώνει το παιχνίδι.

Η Σλάβια άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 15' με απίθανο μακρινό σουτ του Λινγκρ, ενώ στο 23' είχε νέα ευκαιρία με σουτ του Ολαγίνκα που κατέληξε στο δοκάρι του Μπενίτεθ.

Στο 61' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Νις έφερε το ματς στα ίσα με τον Ρόνι Λόπεθ να περνά στα πλάγια για τον Ατάλ που πρόλαβε την έξοδο του Κολάρ αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκουιρί από κοντά έκανε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα η Σλάβια πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Σέβτσικ να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Ολαγίνκα με κεφαλιά να κάνει το 1-2. Στο 75' οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με τον Χόλες να σηκώνει εξαιρετικά για τον Σίμα που με κεφαλιά έκανε το 1-3.

ΝΙΣ: Μπενίτεθ, Ατάλ (66' Εντόι), Μπαμπού, Ενσοκί, Λοτόμπα, Ρόνι Λόπεθ, Σνάιντερλεν, Ρεϊνέ-Αδελαΐδ, Κλαούντ-Μαουρίς (72' Μπουνταούι), Γκουιρί, Μαολίδα

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Κολάρ, Μάσοπουστ, Κούντελα, Ζίμα, Μπόριλ, Σίμα, Λινγκρ (63' Τραορέ), Χόλες, Σέβτσικ, Ολαγίνκα, Κούτστα

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!