Άνετο διπλό η Εφές

Η Αναντολού Εφές επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 75-64

Ξεδιπλώνοντας την ποιότητά της στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Αναντολού Εφές, έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 74-65 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδια, καθώς προηγήθηκε με 8-0. Η απάντηση της Αναντολού Εφές ήταν άμεση και με δικό της σερί κατάφερε να φέρει τούμπα την αναμέτρηση (12-13). Η τουρκική ομάδα διατήρησε τα ηνία του σκορ, δίχως να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ (14-16).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βομβάρδιζε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με τους γηπεδούχους να μην έχουν τη λύση (19-26). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (21-35). Ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (36-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για την Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα πάτησε το γκάζι, έβαζε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι κάκιστη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν συνολικά 27 πόντους σ΄αυτήν την περίοδο και καθάρισαν το ματς (50-67).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Εφές διατήρησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ και πήρε τελικά τη νίκη με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 36-40, 50-67, 64-75.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 5 (1), Γουόλντεν 14 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Λόιντ 10 (3/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 5 (1), Λάζιτς 2 (1/5 σουτ), Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 8 (1), Σιμόνοβιτς 3, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα, Κούζμιτς 6 (8 ριμπάουντ), Τέρι 4 (3 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 18 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Σίνγκλετον 8 (2), Μπαλμπάι 6 (2), Γκετσίμ 2, Σανλί, Μοερμάν 17 (5/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τουντσέρ 8 (2), Άντερσον 5 (1), Σιμόν 11 (1/5 τρίποντα).

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!