Πήρε ισοπαλία 3-3 στην Μπράγκα και προκρίθηκε

EUROPALEAGUE 8ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η αγωνιστική

ΜΠΡΑΓΚΑ-ΛΕΣΤΕΡ: 3-3

ΓΗΠΕΔΟ: Estádio Municipal de Braga

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι Μπράγκα και Λέστερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 με την αγγλική ομάδα να προκρίνεται και μαθηματικά. Οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όταν η μπάλα έφτασε στο Μουσράτι και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Η Λέστερ απάντησε άμεσα καθώς στο 9', μετά από λάθος του Μουσράτι, ο Ιχεανάτσο βρήκε τον Μπαρνς και αυτός ισοφάρισε. Στο 24' όμως η Μπράγκα πήρε εκ νέου προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν ωραία με τον Παουλίνιο να εκτελεί από κοντά και να γράφει το 2-1. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ιντέρ βρέθηκε απέναντι στον Ματέους ο οποίος έδιωξε. Στο 39' ο Σμάιχελ με διπλή επέμβαση είπε «όχι» σε Παουλίνιο και Όρτα. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο έκανε εξαιρετική επέμβαση στο πλασέ του Παουλίνιο. Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος. Η Μπαργκα άγγιξε το τρίτο γκολ στο 67' όταν ο Παουλίνιο έπιασε την κεφαλιά και ο Σμάιχελ έδιωξε εντυπωσιακά. Η Λέστερ ανέβηκε μετά το 70'. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο 76' με τον Έβανς και τρία λεπτά μετά ισοφάρισε. Ο Μάντισον έκανε πολύ ωραία ενέργεια και έκοψε στον Τόμας που έγραψε το 2-2.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φρανσέρτζιο έκανε το 3-2 με πλασέ αλλά η Λέστερ είχε πάλι την απάντηση. Στο 95' ο Βάρντι έκανε το 3-3 και έδωσε το βαθμό στην ομάδα του.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Εσγκάιο, Βιάνα, Τορμένα, Σεκέιρα, Ρ.Όρτα (68'Σίλβα), Κάστρο (87'Α.Όρτα), Μουσράτι, Μεντέιρος (77'Φρανσέρτζιο), Γκαλένο, Παουλίνιο (87'Γκιλιέρμε).

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Φουχς, Έβανς, Τζάστιν, Ολμπράιτον, Μπαρνς (62'Βάρντι), Τόμας, Τσαουντρί (46'Φοφανά), Ιντέρ (61'Μάντισον), Πρατ (46'Τίλεμανς), Ιχεανάτσο (69'Πέρες).

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!