Τεράστιο διπλό για την Αντβέρπ, στο ρελαντί η Τότεναμ

Μεγάλη νίκη με 2-0 πέτυχε η Αντβέρπ στην έδρα της Λίντσερ και συνεχίζει να μοιράζεται την κορυφή με την Τότεναμ που κέρδισε εύκολα με 4-0 τη Λουντογκόρετς

EUROPA LEAGUE-10ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: 4-0

Γήπεδο: Tottenham Hotspur Stadium

Πλάκα έκανε στη Λουντογκόρετς η Τότεναμ, καθώς την κέρδισε με 4-0 και βρίσκεται στην πρώτη θέση μαζί με την Αντβέρπ με 9 βαθμούς.

Στο 7’ και στο 12’ οι εκτελέσεις φάουλ του Μπέιλ πέρασαν λίγο έξω ενώ στο 16’ μετά από λάθος στην άμυνα της Λουντογκόρετς, ο Βινίσιους έκλεψε και πλάσαρε για το 1-0.

Στο 27ο λεπτό το σουτ του Γουίνκς πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 33’ η Τότεναμ είχε και δοκάρι με τον Ντέιβις και στο 34’ ο Ίλιεφ έσωσε μετά από σουτ του Εντομπελέ, αλλά ο Άλι από αριστερά γύρισε στον Βινίσιους που σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 2-0.

Στο 47ο λεπτό ο Λούκας σέντραρε από αριστερά, ο Μπέιλ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Βινίσιους δεν έφτασε την μπάλα για λίγο και στο 63’ ο Γουίνκς κρέμασε τον Ίλιεφ από το κέντρο για το 3-0. Μάλιστα στο 73’ ο Βινίσιους κατέβασε στη περιοχή μετά από σέντρα του Άλι από δεξιά, έδωσε στον Λούκας που πλάσαρε από το πέναλτι για το 4-0.

Στο 84ο λεπτό ο Γουίνκς προσπάθησε και πάλι να σκοράρει από μακριά αλλά αυτή τη φορά αστόχησε.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Χαρτ (82’ Γουάιτμαν), Ντόχερτι, Σάντσες, Ντέιβις, Τανγκανγκά, Μπέιλ (68’ Κλαρκ), Άλι (82’ Σκάρλετ), Λούκας Μόουρα (82’ Γουάιτ), Εντομπελέ (61’ Χόιμπιεργκ), Βινίσιους

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Ίλιεφ, Νεντιάλκοφ, Ντεσπότοφ (64’ Τεκπετέι), Αμπέλ (68’ Κάουλι) Γκριγκόρε, Ικοκό, Βερντόν, Μπαντζί (90’ Γιορντάνοφ), Μότσι, Κεσερού (68’ Τσιμπότα), Γιάνκοφ (90’ Μίτκοφ).

ΛΙΝΤΣΕΡ-ΑΝΤΒΕΡΠ: 0-2

Γήπεδο: Linzer Stadion

Άλμα πρόκρισης έκανε η Αντβέρπ που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Λίντσερ.

Στο 4ο μόλις λεπτό, το σουτ του Γιούκλεροντ βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκέρκενς αστόχησε από κοντά, ενώ στο 8’ ο Μπουτέζ έσωσε μετά από σουτ του Μίχορλ και στο 12’ η κεφαλιά του Ρανφτλ πέρασε λίγο έξω. Στο 38’ ο Αρούν πρόλαβε σωτήρια τον Μίχορλ και στο 43’ ο Μιγιόσι με προβολή έδιωξε μετά από σουτ του Γκρούμπερ.

Στο 50ο λεπτό η Λίντσερ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τράουνερ, ενώ στο 53’ ο Ρεφαέλοβ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε και στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Σλάγκερ για το 0-1.

Στο 80ο λεπτό το σουτ του Μίχορλ πέρασε λίγο έξω και στο 83’ ο Γκέρκενς διαμόρφωσε το 0-2 μετά από ασίστ του Λουκάκου.

ΛΙΝΤΣΕΡ: Σλάγκερ, Βίζινγκερ, Τράουνερ, Φιλίποβιτς (73’ Πότσμαν), Μάντσεν (53’ Αντράντε), Ρανφτλ, Μίχορλ, Ρένερ, Γκρούμπερ (60’ Γκόιγκινγκερ), Εγκεστάιν, Μπάλιτς

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Αρούν, Ντε Λαέ, Γιούκλεροντ (80’ Μπούτα), Σεκ, Μιγιόσι (80’ Λουκάκου), Μπατουμπινσικά, Αρούν, Χόνγκλα, Γκέρκενς, Ρεφαέλοβ (88’ Μπένσον), Μπεναβέντ (66’ Αμπομά)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!