Με το ένα πόδι στους «16» η Πόρτο

Οι «Δράκοι» πέρασαν με 2-0 από την έδρα της Μαρσέιγ και βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκριση

CHAMPIONS LEAGUE-3ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΡΣΕΪΓ-ΠΟΡΤΟ: 0-2

Γήπεδο: Βελοντρόμ

Τεράστιο διπλό με 2-0 πέτυχε η Πόρτο μέσα στην έδρα της Μαρσέιφ, έφτασε στους 9 βαθμούς και για να αποκλειστεί θα χρειαστούν θαύματα. Αρχικά θα πρέπει να χάσει και τα δύο επόμενα ματς και μάλιστα εκείνο από τον Ολυμπιακό με σκορ μεγαλύτερο του 3-0! Παράλληλα θα πρέπει και ο Ολυμπιακός να κάνει διπλό στη Μασσαλία.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Σανσόν πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 15’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τοβέν, ο Ζερμέν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μαρκεσίν απομάκρυνε εντυπωσιακά. Στο 30’ ο Ζερμέν δεν πρόλαβε για λίγο μετά από σέντρα του Ενρίκε και στο 34΄το σουτ του Μαρεγκά πέρασε λίγο έξω ενώ στο 37’ ο Μανταντά είπε όχι σε σουτ του Ζαϊντού.

Και δύο λεπτά αργότερα, μετά από κόρνερ ο Γκρούιτς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Ζαϊντού κι εκείνος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Μανταντά για το 0-1

Στο 61ο λεπτό ο Ζαϊντού έσωσε εντυπωσιακά προ του Τοβέν μετά από γύρισμα του Παγέτ, ενώ στο 64’ οι «Δράκοι» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκρούιτς.

Όμως στο 70’ ο Μπαλέρντι τράβηξε τον Μαρεγκά στην περιοχή και είδε τη 2η κίτρινη ενώ ο ρέφερι έδωσε και το πέναλτι και ο Ολιβέιρα το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2.

Στο 81ο λεπτό η Μαρσέιγ είχε την ευκαιρία να μπει στο ματς αλλά ο Μπενεντέτο σημάδεψε το δοκάρι από καλή θέση.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Καμαρά (59’ Παγέτ), Μπαλέρντι, Σανσόν (79’ Ακέ), Λουίς Ενρίκε (59’ Κιζάνς), Ρονζιέ, Αμαβί, Τοβέν (79’ Ναγκατόμο), Ζερμέν (59’ Μπενεντέτο)

ΠΟΡΤΟ: Μαρκεσίν, Κορόνα (78' Ταρεμί), Ζαϊντού Σανούσι, Σαρ, Εμπεμπά, Μαναφά, Οτάβιο, Ολιβέιρα (90' Λουμ), Γκρούιτς, Μαρεγκά (78’ Ζοάο Μάριο), Λουίς Ντίας (79’ Νακατζίμα)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)