Την πρώτη της φετινή νίκη πανηγύρισε η Μπέρνλι που επικράτησε της Πάλας με 1-0

PREMIER LEAGUE-9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΕΡΝΛΙ-ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: 1-0

Γήπεδο: Ταρφ Μουρ

Κι όμως η Μπέρνλι κέρδισε! Οι «Clarets» επικράτησαν με 1-0 της Κρίσταλ Πάλας, πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη και μαζί και μια βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Πόουπ έσωσε μετά από μακρινό σουτ του Κλάιν, ενώ στο 8’ ο Ροντρίγκες βρήκε πανέμορφα τον Γουντ που από κοντά πλάσαρε τον Γκουαΐτα για το 1-0.

Στο 23’ ο Εζέ άνοιξε αριστερά στον ΜακΆρθουρ, που έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μπατσουαγί δε βρήκε για λίγο την μπάλα, ενώ στο 28΄το μακρινό σουτ του Βέλγου, έξυσε το δοκάρι της Μπέρνλι.

Στο 37’ και  στο 38’ ο Πόουπ είπε όχι σε διαδοχικά σουτ των Αγιού και Τάουνσεντ, ενώ στο 50’ ο Ταρκόβσκι έσωσε προ του Μπατσουαγί.

Στο 55ο λεπτό η Μπέρνλι άγγιξε το 2ο γκολ αλλά το πλασέ του Γκούντμουντσον από κοντά, τράνταξε το δοκάρι του Γκουαΐτα, ενώ στο 60’ μετά από λάθος στην άμυνα της Μπέρνλι, ο Μπατσουαγί βγήκε φάτσα με τον Πόουπ κι έκανε το πλασέ αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων, του είπε όχι.

Στο 72’ μετά από σουτ του Κουγιατέ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Γουντ, που πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και είδε τον Γκουαΐτα να του λέει όχι.Στο 90ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κουγιατέ πήρε την κεφαλιά και ο Μπεντεκέ έβαλε την προβολή εξ επαφής αλλά ο Πόουπ πραγματοποίησε τεράστια απόκρουση.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Μι, Ταρκόβσκι, Τέιλορ, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, ΜακΝέιλ, Γκούντμουντσον (67’ Μπρέιντι, 84’ Πίτερς), Γουντ, Ροντρίγκες

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κλάιν, Κουγιατέ, Νταν, Φαν Άανχολτ, Τάουνσεντ, Ρίντεβαλντ (67’ Σλουπ), ΜακΆρθουρ, Εζέ, Αγιού (77’ Μπεντεκέ), Μπατσουαγί

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)