Οδυνηρή ήττα με 2-1 υπέστη η Ομόνοια στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας

ΚΥΠΡΟΣ-11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια: 2-1

(Ντανίλο 9’, Βάγκνερ 80’-Παπουλής 43’)

Σπουδαία νίκη για την Σαλαμίνα, η οποία κέρδισε με 2-1 την Ομόνοια. Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τους ερυθρόλευκους, για 4ο σερί παιχνίδι μακριά από την νίκη οι πράσινοι που χάνουν την επαφή τους με την κορυφή της βαθμολογίας. Οι Ντανίλο και Βάγκνερ τα γκολ του θριάμβου για την Σαλαμίνα, ο Παπουλής ισοφάρισε προσωρινά για την Ομόνοια.

Το ματς ξεκίνησε με την Σαλαμίνα να είναι καλύτερη. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την Ομόνοια και να πάρουν προβάδισμα στο 9ο λεπτό. Ο Σιαθάς με ωραία ενέργεια βρήκε τον Βάγκνερ ο οποίος άφησε την μπάλα στον Ντανίλο που νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-0. Μάλιστα η ομάδα του Δαμιάνου θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο γκολ στο 23 όμως οι προσπάθειες των των Οσέι και Σανκόχ σταμάτησαν σε σώματα παικτών της Ομόνοιας. Το παιγνίδι άλλαξε από το 25 και μετά αφού η Ομόνοια βελτιώθηκε, ήταν καταιγιστική και αφού έφτιαξε 4 φάσεις για γκολ (Ντούρις (2), Τιάγκο, Γκόμες) κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παπουλή στο 43ο λεπτό.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε γιατί μπορεί η Ομόνοια να είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα αλλά δεν ήταν δημιουργική όπως το πρώτο μέρος. Η Σαλαμίνα από την πλευρά της το μόνο που ήθελε ήταν να αμυνθεί σωστά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φάσεις της Ομόνοιας ήταν με Λέζιακς και Τιάγκο που δεν ήταν κλασικές ευκαιρίες ενώ η άλλη ήταν φάουλ του Γκόμεθ. Και κόντρα στην ροή του αγώνα, η Σαλαμίνα στην πρώτη της φάση στην επανάληψη σκόραρε με τον Βάγκνερ στο 80’. Η Ομόνοια προσπάθησε να σώσει ότι μπορούσε στο τέλος, και στο 88 είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κακουλλή τον οποίο σταμάτησε ο Βεσελόφσκι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ντούρις έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Σαλαμίνας.