Σπουδαίο διπλό με 2-1 πανηγύρισε η Μπολόνια στην έδρα της Σαμπντόρια

SERIE A’-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ: 1-2

Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Απόδραση από τη Γένοβα για την Μπολόνια, που κέρδισε με 2-1 τη Σαμπντόρια κι ας βρέθηκε να χάνει από νωρίς.

Στο 7ο μόλις λεπτό, μετά από κόρνερ του Καντρέβα, ο Θόρσμπι έκανε το 1-0 με κεφαλιά, ενώ στο 15’ το σουτ του Κουαλιαρέλα πέρασε ελάχιστα έξω. Στην κόντρα ο Οντέρο αναγκάστηκε σε δύσκολη επέμβαση μετά από διαγώνιο σουτ του Παλάσιο και στο 25’ ο Ορζολίνι βρέθηκε φάτσα με τον Οντέρο, αλλά πλάσαρε στο δοκάρι.

Τελικά στο 44ο λεπτό μετά από κόρνερ της Μπολόνια, ο Ρετζίνι πέτυχε αυτογκόλ προσπαθώντας να διώξει κι έκανε το 1-1.

Η Μπολόνια μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό, ε μια φάση που ξεκίνησε από τον Σκορούπσκι, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Μπάροου, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο Ορζολίνι με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, έκανε το 1-2.

Στο 54’ ο Σκορούπσκι έσωσε μετά από σουτ του Κουαλιαρέλα και στο επόμενο λεπτό ο κίπερ της Μπολόνια είπε όχι και  σε σουτ του Καντρέβα ενώ στο 60’ η κεφαλιά του Κουαλιαρέλα, έφυγε μόλις έξω.

Στο 70ο λεπτό ο Μπάροου έπιασε φοβερό σουτ που ε βρήκε στόχο για εκατοστά, ενώ στο 79’ ο Οντέρο νίκησε τον Παλάσιο σε τετ α τετ και στο 82’ ο κίπερ της Σαμπντόρια είπε όχι και σε σουτ του Μπάροου. Στο 90+4' η Μπολόνια είχε δοκάρι με τον Παλάσιο.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Κόλεϊ, Γιοσίντα, Ντάμσγκααρντ, Αντριέν Σίλβα (66’ Ραμίρες), Θόρσμπι, Μπερεζίνσκι, Καντρέβα, Έκνταλ, Ρετζίνι (71’ Γιάνκτο), Κουαλιαρέλα.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Τομιγιάσου, Χίκεϊ, Ντανίλο, Ντε Σιλβέστρι, Σβάνμπεργκ (69’ Ντομίνγκες), Σκούτεν, Σοριάνο, Ορζολίνι (86’ Σανσόνε), Μπάροου (86’ Βινιάτο), Παλάσιο