Το τρένο της Ρόμα παρέσυρε και την Πάρμα (VIDEO)

Οι «τζιαλορόσι» κέρδισαν με 3-0 την Πάρμα και βρέθηκαν στους 17 βαθμούς, όσους δηλαδή έχει και η Μίλαν με αγώνα λιγότερο

SERIEA’-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΜΑ-ΠΑΡΜΑ: 3-0

Γήπεδο: Ολίμπικο

Τη φοβερή πορεία της συνέχισε η Ρόμα, που κέρδισε πανεύκολα την Πάρμα με 3-0 και βρίσκεται σε τροχιά τίτλου. Πέμπτη νίκη στα 6 τελευταία ματς για τους «τζιαλορόσι», καταρρέει η Πάρμα. Μοναδική ήττα για τη Ρόμα εκείνη από τη Βερόνα στα χαρτιά, κάτι που σημαίνει πως οι Ρωμαίοι θα ήταν πρώτοι και αήττητοι αυτή τη στιγμή αν δεν είχε γίνει η γκάφα με τη συμμετοχή του Ντιαβαρά.

Στο 8ο μόλις λεπτό, ο Ζέπε απέκρουσε το μακρινό σουτ του Βερετού ενώ στο 28΄ο Σπινάτσολα έβγαλε φοβερή κάθετη στον Μαγιοράλ που από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα στο 32ο λεπτό ο Μχιταριάν με απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 2-0 για τους «τζιαλορόσι».

Η Ρόμα είχε πατήσει γκάζι και στο 32ο λεπτό ο Κάρσντορπ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μχιταριάν με πλασέ εξ επαφής έγραψε το 3-0.

Στο 49ο λεπτό, ο Μαγιοράλ έκανε το γύρισμα και ο Πέδρο έχασε μεγάλη ευκαιρία με προβολή εξ επαφής ενώ στο 59’ το σουτ του Βερετού πέρασε ελάχιστα έξω όπως κι εκείνο του Πέδρο στο 65’.

Στο 72ο λεπτό ο Μχιταριάν έβγαλε όμορφα για τον Πέρεθ που από κοντά πλάσαρε στα σώματα, ενώ στο 79’ το σουτ του Σπινάτσολα τράνταξε το δοκάρι του Ζέπε, που βρήκε κι εκείνος την μπάλα.

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Σπινάτσολα (79’ Πέρες), Ιμπάνιεθ (53’ ΖουάνΖέσους), Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Βερετού, Βιγιάρ (80’ Νιταβαρά), Μχιταριάν, Πέδρο (80’ Πελεγκρίνι), Μαγιοράλ (65’ Πέρεθ)

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Γκράσι (82’ Μπούσι), Οσόριο (63’ Μπρουνέτα), Άλβες, Γκαλιόλο, Πετσέλα (85’ Ιακοπίνι), Σιπριέν, Κούτσκα (62’ Κούρτιτς), Σομ, Ινγκλέζε, Ζερβινιό (62’ Καραμό)