Απόδραση από το Σέφιλντ για τη Γουέστ Χαμ (VIDEO)

Τεράστια νίκη για τη Γουέστ Χαμ που πέρασε με 0-1 από το «Bramall Lane» απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πλησίασε τις Ευρωπαϊκές θέσεις

PREMIER LEAGUE - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: 0-1

Γήπεδο: Bramall Lane, Sheffield

Τεράστια νίκη για τη Γουέστ Χαμ που πέρασε με 0-1 από το «Bramall Lane» απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πλησίασε τις Ευρωπαϊκές θέσεις. Τα «σφυριά» έχοντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο και ένα καλό δεύτερο, βρήκαν το γκολ της νίκης με απίθανο σουτ του Σεμπαστιάν Αλέ ενώ στη συνέχεια κράτησαν εύκολα το υπέρ τους σκορ. Από την άλλη, οι λεπίδες» εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο μόνο στο πρώτο μέρος χωρίς ωσότου να μπορέσουν να απειλήσουν με αξιώσεις και μοιραία παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Σέφιλντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 24' με σουτ του ΜακΜπέρνι που απέκρουσε ο Φαμπιάνσκι, όπως και στην επόμενη φάση σε σουτ εκτός περιοχής από τον Φλεκ. Τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε και η Γουέστ Χαμ με τον Ράμσντεϊλ ν' αποκρούει σουτ του Κουφάλ. Στο 41' νέα καλή στιγμή για τις «λεπίδες» με κεφαλιά του ΜακΜπέρνι που απέκρουσε ο Φαμπιάνσκι. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών τα «σφυριά» είχαν καλή στιγμή με τον Μπόουεν να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Σούτσεκ με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Η Σέφιλντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με μακρινό σουτ του ΜακΓκόλντρικ που απέκρουσε ο Φαμπιάνσκι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα απείλησε και η Γουέστ Χαμ με τον Ράις να περνά για τον Αλέ που σούταρε αλλά ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε. Στο 56' τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ με την μπάλα μετά από κόντρες να στρώνεται στον Αλέ που με απίθανο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 0-1, ενώ στο 73' ο Κρέσγουελ εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Ράις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ράμσντεϊλ. Στο 75' η Σέφιλντ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπριούστερ να περνά εξωτερική κάθετη για τον ΜακΜπέρνι που με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Φαμπιάνσκι.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ (75' Λάντσραμ), Ίγκαν, Φλεκ, Μπαλντόκ, Μπέργκε, Νόργουντ (65' Μπριούστερ), Αμπαντού (62' Ρόμπινσον), Λόου, ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Κουφάλ, Ράις, Σούτσεκ, Μαζουάκου, Μπόουεν (90+2' Νομπλ), Φορνάλς (75' Λαντσίνι), Αλέ