Τα έκανε όλα λάθος η Μπάγερν (VIDEO)

Τα έκανε όλα λάθος η Μπάγερν Μονάχου και τελικά το πλήρωσε μένοντας στην ισοπαλία 1-1 στην «Allianz Arena» απέναντι στην ''τιμιότατη'' και σούπερ μαχητική Βέρντερ Βρέμης

BUNDESLIGA - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: 1-1

Γήπεδο: Allianz Arena

Τα έκανε όλα λάθος η Μπάγερν Μονάχου και τελικά το πλήρωσε μένοντας στην ισοπαλία 1-1 στην «Allianz Arena» απέναντι στην ''τιμιότατη'' και σούπερ μαχητική Βέρντερ Βρέμης. Οι Βαυαροί του Χάντσι Φλικ ακόμα αναρωτιούνται πότε παίχτηκε το πρώτο ημίχρονο αφού δεν εμφανίστηκαν ποτέ στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια του. Το αντίθετο μάλιστα έκανε η Βέρντερ που έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, πήρε προβάδισμα ενώ μάλιστα θα μπορούσε ακόμα και να τελειώσει το παιχνίδι με τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο δεύτερο μέρος αν και πάλι η Βέρντερ μπήκε καλύτερα, η Μπάγερν ''ξύπνησε'', έφερε το ματς στα ίσα αλλά δεν πέτυχε ποτέ την ολική ανατροπή ενώ μάλιστα απειλήθηκε να βρεθεί και πάλι πίσω στο σκορ.

Η Βέρντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 16' με τον Ράσιτσα να περνά για τον Σάρτζεντ που σούταρε και ο Νόιερ απέκρουσε όπως και στην συνέχεια της φάσης σε προσπάθεια του Μόχβαλντ που πήρε το ριμπάουντ. Στο 24' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Ράσιτσα και πάλι να δημιουργεί για τον Μπιτενκούρτ που με βολέ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Νόιερ. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών η Βέρντερ άνοιξε το σκορ με τον Σάρτζεντ να γυρίζει για τον Μαξ Έγκεσταϊν που με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Η Βέρντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με τον Ράσιτσα να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Νόιερ αλλά καθυστέρησε να εκτελέσει και ο Μπόατενγκ τον έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 53' η Μπάγερν είχε την πρώτη της ευκαιρία με σουτ του Ντάγκλας Κόστα που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Παβλένκα, ενώ στο 62' έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκορέτσκα να σηκώνει για τον Κομάν που με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 84' οι Βαυαροί έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Αλάμπα να σηκώνει για τον Σανέ που γύρισε αλλά ο Τσόπο-Μότινγκ από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 87' η Βέρντερ είχε καλή στιγμή με σουτ του Σάρτζετ από πλάγια θέση που απέκρουσε ο Νόιερ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Λούκας Ερναντές (19' Γκορέτσκα), Χάβι Μαρτίνεθ, Κομάμ (63' Γκνάμπρι), Μίλερ, Μουσιάλα (63' Τσόπο-Μότινγκ), Ντάγκλας Κόστα (63' Σανέ), Λεβαντόφσκι

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Τοπράκ, Γκρος, Φριντλ, Γκέμπρε-Σιλασιέ, Έγκεσταϊν, Μόχβαλντ (72' Εμπόμ), Αουγκούστινσον, Ράσιτσα (90+1' Τσονγκ), Μπιτενκούρτ (66' Άγκου), Σάρτζεντ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ - ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: 1-1

Γήπεδο: BORUSSIA-PARK

Μοιρασιά για Γκλάντμπαχ και Άουγκσμπουργκ που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «BORUSSIA-PARK» με τα «πουλάρια» να πετούν στα σκουπίδια ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες και μαζί δύο υπερπολύτιμους βαθμούς. Η Γκλάντμπαχ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, τουλάχιστον στη θεωρία, αφού στον αγωνιστικό χώρο δεν κατάφερε ποτέ να τελειώσει το παιχνίδι ενώ είχε ήδη το προβάδισμα και παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τελικά η Άουγκσμπουργκ έσωσε το βαθμό στη μοναδική καλή της ευκαιρία και σε μία φάση-δώρο των γηπεδούχων.

Η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Λάινερ να βγάζει τρομερή μπαλιά για τον Εμπολό που σούταρε, ο Γκίκεβιτς απέκρουσε αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και μετά από κόντρας έφτασε στον Νόιχαους που έκανε το 1-0. Στο 44' νέα καλή στιγμή για τα «πουλάρια» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στιντλ που απέκρουσε ο Γκίκεβιτς.

Η Γκλάντμπαχ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 60' με τον Χέρμαν να περνά για τον Εμπολό που αφού νίκησε και τον Γκίκεβιτς, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Στο 67' η Άουγκσμππυργκ έμενε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φράμπεργκερ. Στο 88' η Άουγκσμπουργκ έφερε το ματς στα ίσα καθώς μετά από αλλεπάλληλα παιδικά λάθη στην άμυνα της Γκλάντμπαχ και αδυναμία των «πουλαριών» να απομακρύνουν, ο Καλιγκιούρι έπιασε ένα τρομερό βολέ στην κίνηση αιφνιδιάζωντας τον Σόμερ για το 1-1.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Κράμερ, Νόιχαους (88' Ζακάρια), Χέρμαν (67' Λατσάρο), Στιντλ (78' Τουράμ), Βολφ, Εμπολό

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Γκάμι (54' Φράμπεργκερ), Γκουβελέου, Ουντουοκάι, Ιάγο, Στρομπλ, Κεντίρα, Καλιγκιούρι, Βάργκας (82' Ρίχτερ), Φιντμπόγκανσον (65' Γκρέγκοριτς), Νιντερλέχνερ (65' Χαν)

ΣΑΛΚΕ - ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: 0-2

Γήπεδο: VELTINS-Arena

Περίπατος για τη Βόλφσμπουργκ στο Γκεζελκίρχεν, με τους «λύκους» να φεύγουν με τη νίκη 0-2 από την «VELTINS-Arena» απέναντι στην ανύπαρκτη για ακόμα ένα παιχνίδι Σάλκε. Η Βόλφσμπουργκ μπήκε πολυ δυνατά στην αναμέτρηση, έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και με δύο γκολ στο ημίωρο έδειξε να καθαρίζει εύκολα τη νίκη. Στη συνέχεια όμως έριξε ρυθμό, δεν τελείωσε ποτέ το παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε κι έδωσε την ευκαιρία στη Σάλκε να ελπίζει. Οι « βασιλικοί μπλε» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες ωστόσο δείχνουν ότι δεν μπορούν το κάτι παραπάνω.

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με κεφαλιά του Βέχορστ, μετά από κόρνερ του Άρνολντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα σουτ του Σλάγκεφ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Ρένοφ. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους «λύκους» με τον Ρουσιγιόν να γυρίζει για τον Στέφεν που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ρένοφ απέκρουσε, ενώ στο 24' πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τους Ρουσιγιόν, Στέφεν, Βέχορστ και Σλάγκερ να συνεργάζονται υπέροχα σε μία υποδειγματική επίθεση και τον τελευταίο με κοντινό πλασέ να κάνει το 2-0. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Σάλκε απείλησε με σουτ του Πασιένσια που βρήκε λίγο στον Μπρουκς αλλά ο Καστέελς απέκρουσε, όπως και στο 45' προσπάθεια του Ραμάν.

Η Σάλκε είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 55' με κοντινό σουτ του Ουτ που πέρασε λίγο έξω. Στο 64' η Βόλφσμπουργκ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπρέκαλο να γυρίζει για τον Βέχορστ που έβαλε την προβολή αλλά ο Ρένοφ απέκρουσε σχεδόν εξ επαφής. Τρία λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους «βασιλικούς μπλε» με σουτ του Πασιένσια που απέκρουσε ο Καστέελς, ενω στο 86' σουτ του Κουτουτσού πέρασε λίγο έξω.

ΣΑΛΚΕ: Ρένοφ, Τιαό, Σταμπουλί (45' Σκρίζμπσκι), Νάσταζιτς, Λούντεβινγκ, Μασκαρέλ, Ότσιπκα, Σερντάρ (77' Κουτουτσού), Αρίτ (39' Ραμάν), Ουτ, Πασιένσια (77' Μπενταλέμπ)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέελς, Μπάκου, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Σλάγκερ, Άρνολντ, Στέφεν (73' Ζοάο Βίκτρο), Μεχμέντι (89' Μπιάλεκ), Μπρέκαλο (80' Κλάους), Βέχορστ (89' Φίλιπ)

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ - ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 1-2

Γήπεδο: SchücoArena

Έκανε τα εύκολα-δύσκολα και παραλίγο να το πληρώσει η Μπάγερ Λεβερκούζεν που τελικά πήρε τη νίκη με 1-2 στην «SchücoArena» απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ. Οι «ασπιρίνες» πήραν προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου αλλά κατάφεραν να το κάνουν ντέρμπι. Η Αρμίνια βρήκε την ισοφάριση από ένα απίστευτο δώρο του Λούκας Χραντέτσκι που ντύθηκε Άγιος Βασίλης πριν την ώρα του και στη συνέχεια κλείστηκε πίσω για να κρατήσει το βαθμό. Τελικά η Λεβερκούζεν πέτυχε το γκολ της νίκης χάρη στην ανικανότητα της άμυνας των γηπεδούχων να καθαρίσει μία εύκολη φάση.

Η Λεβερκούζεν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 16' με τον Ντιαμπί να κάνει ωραία ενέργεια πάνω στον Μπρούνερ και σουτ από πλάγια θέση που απέκρουσε ο Ορτέγκα, ενώ στο 27' άνοιξε το σκορ με τους Αλάριο και Μπέιλι να παίζουν ωραία το «1-2» και τον τελευταίο να σουτάρει μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Αρμίνια έφερε το ματς στα ίσα με τον Σινχράβεν να γυρίζει για τον Χραντέτσκι που στην προσπάθειά του να διώξει, βρήκε αέρα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Στο 88' η Λεβερκούζεν πήρε και πάλι προβάδισμα καθώς μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Αρμίνια και αδυναμία των γηπεδούχων να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Ντράγκοβιτς που με σουτ έκανε το 1-2.

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: Ορτέγκα, Πίπερ, Φαν Ντε Χόορν, Λουκόκι, Μπρούνερ, Ντόαν, Γιαμπό (80' Σούκου), Πριτλ, Σέφερτ (80' Κουνζέ), Χάρτελ, Κλος (63' Σίπλοκ)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Σβεν Μπέντερ (50' Ντράγκοβιτς), Λαρς Μπέντερ (45' Βάιζερ), Τα, Σινχράβεν, Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Βιρτζ, Αμιρί (80' Ντέμιρμπαϊ), Μπέιλι, Ντιαμπί (80' Μπελαραμπί), Αλάριο (68' Σικ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ - ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: 3-3

Γήπεδο: PreZero Arena

Τρομερή ματσάρα και μοιρασιά για Χόφενχαϊμ και Στουτγάρδη που ήρθαν ισόπαλες 3-3 στην «PreZero Arena» σε ένα παιχνίδι που έγινε της... ανατροπής. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ολική ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου αλλά ακολούθησε και νέα ανατροπή. Στο δεύτερο μέρος η Χόφενχαϊμ κατάφερε να πέτυχε την ανατροπή στην ανατροπή της Στουτγκάρδης αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να σώζουν το βαθμό στις καθυστερήσεις.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με σουτ του Ντινταβί που πέρασε λίγο έξω, ενώ δέκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Μπαουμγκάρτνερ να κάνει το 1-0 με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 18' η Στουτγκάρδη έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκονζάλες να κάνει απίθανη ενέργεια παίρνοντας όποιον βρήκε μπροστά του και πλασέ μέσα από την περιοχή για το 1-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Βαμανγκιτουκά να βγάζει σέντρα για τον Γκονζάλες που πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, ο Βαμανγκιτουκά πήρε το ριμπάουντ βρίσκοντας και πάλι το δοκάρι αλλά στη δεύτερη επαναφορά από κοντά έκανε το 1-2. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Βαμανγκιτουκά που απέκρουσε ο Μπάουμαν.

Στο 48' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Χόφενχαϊμ έφερε το ματς στα ίσα με τον Κράμαριτς να περνά ωραία για τον Σεσενιόν που πάτησε περιοχή και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-2, ενώ στο 61' απείλησε με τον Κράμαριτς αλλά ο Κόμπελ απέκρουσε. Στο 71' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Άντον στον Γκρίλιτς, με τον Κράμαριτς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 3-2. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Στουτγκάρδη κατάφερε να σώσει το βαθμό με τον Κεμπφ να κάνει το 3-3 με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Πος, Νόρντβαϊτ, Ακπογκούμα, Γκρίλιτς (75' Γκατσίνοβιτς), Μπεμπού, Σαμασέκου, Γκάιγκερ, Σεσενιόν, Μπαουμγκάρτνερ (86' Κλάους), Κράμαριτς

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: Κόμπελ, Στένζελ (75' Κλεμέντ), Άντον, Κεμπφ, Βαμανγκιτουκά, Εντό, Μανγκαλά, Κουλιμπαλί (59' Σόσα), Κάστρο (75' Φόρστερ), Ντινταβί (59' Κλίμοβιτς), Γκονζάλες (32' Κάλαϊτζιτς)