Σε τροχιά κορυφής η Ατλέτικο (VIDEO)

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Ατλέτικο από την Μπέτις και βρίσκεται στο -2 από την πρωτοπόρο Ρεάλ και με ματς λιγότερο

LA LIGA-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: 2-0

Γήπεδο: Wanda Metropolitano

Αήττητη και σε τροχιά κορυφής παρέμεινε η Ατλέτικο, που κέρδισε με 2-0 την Μπέτις και βρίσκεται στο -2 από την πρωτοπόρο Ρεάλ κι έχει και ματς λιγότερο.

Στο 3ο λεπτό ο Ερμόσο πρόλαβε σωτήρια τον Φεκίρ, ενώ στο 12’ το σουτ του Σανάμπρια πέρασε λίγο έξω και στο επόμενο λεπτό, ο Όμπλακ έσωσε μετά από σουτ του Καρβάλιο. Μάλιστα στο  16’ ο Σλοβένος είπε όχι και σε σουτ του Κανάλες, ενώ στο 20’ το σουτ του Σουάρες πέρασε μόλις έξω.

Στο 22ο λεπτό ο Τρίπιερ έσωσε μετά από σουτ του Σανάμπρια, ενώ στο 28’ ο Καρβάλιο έκανε το λάθος, ο Σουάρες βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπράβο αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο με την έναρξη της επανάληψης, ο Γιορέντε μπήκε από αριστερά στην περιοχή του Μπράβο και με πλασέ από πάρα πολύ δύσκολη γωνία, έκανε το 1-0.

Στο 55’ ο Όμπλακ νίκησε τον Σανάμπρια σε τετ α τετ ενώ στο 57’ ο Μπράβο έδιωξε σε κόρνερ μετά από σουτ του Ερμόσο και από το κόρνερ ο Καρασκό είχε δοκάρι με όμορφο σουτ.

Στο 68ο λεπτό ο Μπράβο έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Σουάρες ενώ στο 74’ η Μπέτις έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μοντόγια. Έτσι στο 75’ η Ατλέτικο απείλησε με τον Σουάρες και στο 76’ ο Μπράβο έσωσε μετά από πλασέ του Καρασκό ενώ στο 90+1’ ο Σουάρες άλλαξε όμορφα με τον Λόντι και πλάσαρε από κοντά για το 2-0.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Ερμόσο (77’ Λόντι), Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Τορέιρα (46’ Ερέρα), Κόκε, Γιορέντε, Λεμάρ (46’ Καρασκό, 83' Βιτόλο)), Κορέα (56’ Ζοάο Φέλιξ), Σουάρες

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Μοντόγια, Μαντί, Μπάρτρα, Άλεξ Μορένο, Ροντρίγκες (80’ Ιγκλέσιας), Καρβάλιο (65’ Χοακίν), Κανάλες, Σανάμπρια (80’ Ρουίθ), Φεκίρ, Τέγιο (65’ Μορόν)