Σημαντικό τρίποντο για τους «λατσιάλι» που επικράτησαν με 2-1 της Μπολόνια

SERIE A’-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΤΣΙΟ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ: 2-1

Γήπεδο: Ολίμπικο

Στις νίκες μετά από ένα μήνα επέστρεψε η Λάτσιο στο Καμπιονάτο, καθώς κέρδισε με 2-1 την Μπολόνια και όλα αυτά λίγες ηνμέρες μετά από το θρίαμβο επί της Ντόρτμουντ.

Στο 14ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Σβάνμπεργκ για επιθετικό φάουλ και στο 24’ ο Σκορούπσκι είπε όχι σε όμορφο μακρινό σουτ του Αλμπέρτο ενώ στο 28’ μετά από κόρνερ ο Ορζολίνι αστόχησε μέσα από την περιοχή της Λάτσιο.

Στο 49ο λεπτό ο Ακπρό πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Ντανίλο έσωσε με προβολή,  ενώ στο 54’ ο Αλμπέρτο έκλεψε στο κέντρο από τον Ντανίλο, έφτασε ως την περιοχή της Μπολόνια και με άπιαστο σουτ έγραψε το 1-0.

Η Μπολόνια άγγιξε την ισοφάριση στο 61ο λεπτό αλλά το φάουλ του Ορζολίνι σταμάτησε στο δοκάρι του Ρέινα, ενώ στο 76’ ο Φαρές γύρισε όμορφα από δεξιά και ο Ιμόμπιλε με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Σχεδόν με τη σέντρα, ο Μπάλντουρσον έστρωσε στον Μπάροου, που έκανε το σουτ με την μπάλα να ξύει το δοκάρι του Ρέινα.

Στο 90+1' ο Ρέινα έδιξε σε κόρνερ μετά από σουτ του Βινιάτο και στο στο 90+2' η Μπολόνια μείωσε σε 2-1 με κοντινό γύρισμα του Ντε Σιλβέστρι.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Ατσέρμπι, Πάτρικ, Μάρουσιτς (42’ Λατσάρι), Χουντ, Λέιβα (42’ Εσκαλάντε, 79’ Παρόλο), Αλμπέρτο (79’ Περέιρα), Ακπρό, Κορέα (64’ Μουρίκι), Φαρές, Ιμόμπιλε

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ντανίλο, Ντε Σιλβέστρι, Τομιγιάσου, Χίκεϊ (89' Ντένσβιλ), Σκούτεν, Σοριάνο, Σβάνμπεργκ (73’ Μπάλντουρσον), Σανσόνε (81’ Σανταντέρ), Ορζολίνι (81’ Βινιάτο), Παλάσιο(72’ Μπάροου)