«Καθαρό» τρίποντο στον Πειραιά ο Πανναξιακός

Νίκησε με 3-1 τον Πορφύρα

Την δεύτερη νίκη του στον Β' όμιλο πέτυχε στο «Παναγιώτης Σαλπέας» στον Πειραιά ο Πανναξιακός, ο οποίος επικράτησε του Πορφύρα με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Ο Πανναξιακός κατέκτησε το πρώτο σετ, ο Πορφύρας ισοφάρισε όμως στο τρίτο και τέταρτο σετ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, με την ομάδα της Νάξου να φθάνει στο τελικό 3-1 σετ.

Για τις νικήτριες η Μαρία Οικονομίδου είχε 23 πόντους , με την Βίκυ Σαβάρ να έχει 18 και την Σιμόνα Ντιμίτροβα 19. Από τον Πορφύρα η Βραζιλιάνα Ταϊάνα Ροντρίγκεζ είχε 21, όμως δεν είχε βοήθειες στην επίθεση.

Στο φινάλε της αναμέτρησης η Χρύσα Γιαννέλου το Πορφύρα, αισθάνθηκε αδιαθεσία με αποτέλεσμα να ξαπλώσει στο έδαφος. Αμέσως ο γιατρός της αναμέτρησης και των δύο ομάδων της παρείχαν τις πρώτες βοήθειες και μετά από λίγα λεπτά η ακραία του Πορφύρα σηκώθηκε.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Αντωνόπουλος

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-16, 14-25, 17-25)

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 10 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής):  Θαλασσινού 2 (2/8 επ., 29% υπ.-29% άριστες), Σέκουλιτς 9 (9/28 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Αλμπάνη 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Φλιάκου, Ποντικάκη 9 (6/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκες 21 (18/51 επ., 3 άσσους)  / Μπουτσελάκου (λ, 52% υπ.-38% άριστες), Γκούρα, Γιαννέλου 4 (1/6 επ., 3 άσσους, 22% υπ.-15% άριστες), Νικολάκη 5 (3/5 επ., 2 1 άσσους).