Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Κ19

Επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης του ΠΑΣ στα Γιάννενα

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ Κ19, επικράτησε με 2-0 στα Γιάννενα του τοπικού ΠΑΣ για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Υποδομών της Σούπερ Λίγκα. Απο τις 19 Σεπτεμβρίου και την δεύτερη αγωνιστική είχε να κερδίσει η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα!

H ΑΕΚ Κ19 μπήκε σοβαρή στο ματς και είχε απαντήσεις σε ένα καλό 10 λεπτό του ΠΑΣ με μια ευκαιρία των Ηπειρωτών στο 18' με τον Γροσδάνη.

Επιθετικά οι κιτρινόμαυροι έκαναν γκολ την πρώτη τους τελική στο 31' με τον Ρουκουνάκη με μονοκόμματο σουτ από σέντρα του Κοσίδη. Η ΑΕΚ Κ19 στο... ρελαντί έφτασε και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, καθαρίζοντας το ματς. Ο Τόγιας ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Κοσίδη στο 40' και ο επιθετικός της Ένωσης μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Η ΑΕΚ Κ19 δεν απειλήθηκε απο τους γηπεδούχους ενώ στο 76' ο Βλαχίδης από το ύψος του πέναλτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ως το φινάλε με το 0-2 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Χρήστος Αγγελής): Λαδιάς, Λάκκας, Ρίζος, Ντόντης, Γώγος, Μπούμπας, Λάμα (77' Βλαχόπουλος) Νάντιντσιχ (68' Κατσιγιάννης) Μαχαίρας (77' Παππάς) Γροσδάνης (31' Tόγιας) Ζωνιός (68' Κύρκος)
ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Αγγελόπουλος, Κάτσικας, Κώτσιος, Τσιαχματιώτης, Μαντζουρανάκης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης, Πάπα (61' Μιχόπουλος) Κορομηλάς (68' Τσαρούχας) Γεωργέας (68' Βλαχίδης) Κοσίδης (85' Χριστόπουλος)