Κάστρο: Στο 2-3 παρακαλούσα να τελειώσει το ματς

Ο προπονητής της Σαχτάρ αποκάλυψε την αγωνία του, μόλις η Ρεάλ μείωσε στο γκολ

Αν και η Σαχτάρ Ντόνετσκ κατέβηκε στο γήπεδο αποδεκατισμένη, καθώς βρέθηκαν 10 κρούσματα κοροναϊού, κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να επικρατήσει της Ρεάλ με 3-2 για την πρώτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Λουίς Κάστρο δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα τις υποχρεώσεις της στην κορυφαία διασυλλογική οργάνωση, με τον Πορτογάλο τεχνικό να εμφανίζεται στις δηλώσεις του μετά τη λήξη της αναμέτρησης αρκετά ενθουσιασμένος.

Δεν δίστασε ωστόσο, να αποκαλύψει πόσο αγχωμένος ήταν, όταν οι πρωταθλητές Ισπανίας πέτυχαν στο 59ο λεπτό το δεύτερο τέρμα τους, δηλώνοντας μάλιστα, πως παρακαλούσε να σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη του παιχνιδιού: Ήταν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα για εμάς. Γνωρίζαμε για τις δυσκολίες που θα μπορούσαμε να έχουμε λόγω των συνθηκών και σχεδιάσαμε τη στρατηγική μας λαμβάνοντας υπόψη αυτό. Οι παίκτες έκαναν τα πάντα καταπληκτικά. Ήμασταν μια ομάδα ενωμένη από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό.

Το πρώτο μέρος ήταν το καλύτερο αυτής της σεζόν. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο".

Ο προπονητής της Σαχτάρ Ντόνετσκ συνέχισε, λέγοντας πως "όταν το σκορ ήταν 2-3 και έπρεπε να υπερασπιστούμε περισσότερο την περιοχή μας σκέφτηκα: Παρακαλώ, ας τελειώσει ο αγώνας όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται".