Ματσάρα και μοιρασιά στο Μιλάνο

Τρομερή ματσάρα στο «San Siro» μεταξύ της Ίντερ και της Γκλάντμπαχ που ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους «νερατζούρι» να σώζουν το βαθμό στο 90'

CHAMPIONS LEAGUE - 2ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΝΤΕΡ - ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: 2-2

Γήπεδο: San Siro - Milan

Τρομερή ματσάρα στο «San Siro» μεταξύ της Ίντερ και της Γκλάντμπαχ που ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους «νερατζούρι» να σώζουν το βαθμό στο 90'. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή αλλά της έλειπε η δημιουργία και κατ' επέκταση η τελική φάση. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν πολυ καλύτερα, πήραν αμφότερες μέτρα και πρωτοβουλίες στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν πολλές και καλές ευκαιρίες. Οι «νερατζούρι» πήραν προβάδισμα, τα «πουλάρια» πέτυχαν την ολική ανατροπή και τελικά τη λύση για ακόμα μία φορά έδωσε ο Ρομέλου Λουκάκου που με γκολ στο 90' έσωσε το βαθμό και πιθανότατα και τη θέση του Αντόνιο Κόντε.

Η Ίντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 13' με σουτ του Έρικσεν που απέκρουσε ο Σόμερ, ενώ στο 41' ο Σάντσες πέρασε για τον Λουκάκου που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Αυτές ήταν και οι μοναδικές καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με την Ίντερ να έχει την κατοχή χωρίς όμως να φτιάχνει τελικές.

Στο 49' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ίντερ άνοιξε το σκορ καθώς μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Γκλάντμπαχ, η μπάλα έφτασε στον Νταρμιάν που πέρασε για τον Λουκάκου κι αυτός από κοντά έκανε το 1-0. Στο 61' η Γκλάντμπαχ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Βιδάλ στον Τουράμ, με τον Μπενσεμπαϊνί ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1. Στο 74' οι «νερατζούρι» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ντ’Αμπρόζιο να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και τον Πέρισιτς να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 82' ο Νταρμιάν σήκωσε για τον Λαουτάρο που σούταρε εντυπωσιακά στον αέρα αλλά ο Σόμερ απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα η Γκλάντμπαχ πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Νόιχαους να βγάζει μαγική κάθετη για τον Χόφμαν που πάτησε περιοχή και πλάσαρε για το 1-2. Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών η Ίντερ έφερε το ματς στα ίσα με τον Κόλαροφ να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Μπαστόνι να παίρνει την κεφαλιά και τον Λουκάκου να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι κάνοντας το 2-2. Στις καθυστερήσεις οι «νερατζούρι» άγγιξαν το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόλαροφ που πέρασε λίγο έξω.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Κολάροφ, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Έρικσεν (79' Μπρόζοβιτς), Βιδάλ, Πέρισιτς (79' Μπαστόνι), Αλέξις Σάντσες (46' Λαουτάρο), Λουκάκου

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Κράμερ, Νόιχαους, Τουράμ (90+5' Βολφ), Εμπολό (74' Χέρμαν), Χόφμαν, Πλεά (90' Στιντλ)