2 ΣΧΟΛΙΑ

Αδιανόητη «σφαλιάρα» της Σαχτάρ στη Ρεάλ

Η Σαχτάρ πήγε με τις ρεζέρβες στη Μαδρίτη, βρέθηκε να νικά με 3-0 τη Ρεάλ στο ημίχρονο και εν τέλει επικράτησε με 3-2

CHAMPIONSLEAGUE-2ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΣΑΧΑΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: 2-3

Γήπεδο: Estadio Alfredo Di Stéfano

Επική «σφαλιάρα» στη Ρεάλ από την απίθανη Σαχτάρ. Οι Ουκρανοί ταξίδεψαν στη Μαδρίτη χωρίς δέκα παίκτες κι όμως βρεθήκαν στο ημίχρονο να νικούν τη Ρεάλ με 3-0 και εν τέλει επικράτησαν με 3-2. Σε τραγική βραδιά η άμυνα της «βασίλισσας», που το πάλεψε στην επανάληψη αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Στο 4ο λεπτό ο Ασένσιο έκανε ρο γύρισμα από αριστερά αλλά ο Τρουμπίν έβγαλε με τα πόδια και στο 14’ ο Μάρλος έφυγε στην κόντρα από δεξιά και βρέθηκε μόνος με τον Κουρτουά αλλά το πλασέ που επιχείρησε, βρήκε τον Βέλγο σε ετοιμότητα.

Και στο 29ο λεπτό ο Κορνιένκο έκανε όμορφη ενέργεια στην περιοχή της Ρεάλ και άνοιξε δεξιά στον Τετέ, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έγραψε το 0-1.

Με τη σέντρα, ο Μαρσέλο σέντραρε από αριστερά, ο Γιόβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τρουμπίν μπλόκαρε, αλλά στο 33’ ο Τετέ έκανε το σουτ, ο Κουρτουά απέκρουσε και ο Βαράν προσπαθώντας να προλάβει τον Ντεντίνιο, πέτυχε αυτογκόλ για το 0-2.

Η Ρεάλ ήταν ανύπαρκτη στο γήπεδο και στο 42ο λεπτό οι Ουκρανοί έφυγαν ιδανικά στην κόντρα, ο Τετέ πάτησε όμορφα με τακουνάκι στον Σόλομον που με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 0-3.

Στο 49ο λεπτό ο Τρουμπίν έσωσε μετά από σουτ του Ασένσιο, ενώ στο 25’ ο Λούκα Μόντριτς με απίθανο σουτ από τα 25 μέτρα, μείωσε σε 1-3.

Κι όμως στο 55’ ο Σαχτάρ έφυγε ξανά στην κόντρα και ο Μάρλος έβαλε την προβολή αλλά ο Κουρτουά του είπε όχι και ένα λεπτό μετά, ο Κορνιένκο έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα από αριστερά αλλά ο Τετέ από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άστοχα. Τεράστια ευκαιρία.

Κι όμως στο 59’ ο Βινίσιους, που μόλις είχε μπει στο ματς, έκλεψε από τον Μάρλος, πάτησε περιοχή και πλάσαρε από το πέναλτι για το 2-3. Στο 62’ ο Ροδρίγο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπενζεμά πλάσαρε εξ επαφής αλλά κόπηκε και στο 63’ το σουτ του Μιλιτάο, πέρασε μόλις έξω.

Το ματς είχε ανοίξει κι άλλο και στο 64’ ο Τετέ βρέθηκε φάτσα με τον Κουρτουά, αλλά ο Βέλγος έσωσε εντυπωσιακά, ενώ στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Κασεμίρο πέρασε λίγο έξω.

Στο 78’ ο Βινίσιους σέντραρε από αριστερά και ο Μεντί πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Κορνιένκο έβαλε  την κόντρα και στο επόμενο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Μάρλος για οφσάιντ.

Στο 90+3’ η Ρεάλ σκόραρε με σουτ του Βαλβέρδε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Βινίσους ο οποίος εμπόδιζε το οπτικό πεδίο του Τρουμπίν.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μιλιτάο, Βαράν, Μαρσέλο, Μεντί, Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Ασένσιο, Μόντριτς (70’ Κρόος), Ροδρίγο (46’ Μπενζεμά), Γιόβιτς (58’ Βινίσιους).

ΣΑΧΤΑΡ: Τρουμπίν, Κοτσολάβα, Ντοντό, Ντεντίνιο (86’ Σουντάκοβ), Μάρκος Αντόνιο (90+4’ Βγιούνικ), Μάρλος, Τετέ, Σόλομον (90+2' Βιτάο), Κορνιένκο, Μαϊκόν, Μποντάρ

Hector - 21/10/2020 22:48

Έχει να πέσει στήσιμο τώρα που δεν έχει εισιτήρια. θα δούμε θαύματα.

zormpas49 - 21/10/2020 21:51

Για τον μπαοκ,το τρίτο γκολ της Ρεάλ ήταν κανονικό.