Ισοπαλία 2-2 απέσπασαν οι Ρώσοι μέσα στην έδρα της Ζάλτσμπουργκ

CHAMPIONSLEAGUE-1ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ: 2-2

Γήπεδο: Red Bull Arena

Όρθια στην Αυστρία η Λοκομοτίβ που απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Ζάλτσμπουργκ.

Στο 6’ ο Μίραντσουκ έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Στάνκοβιτς έσωσε εντυπωσιακά και δύο λεπτά αργότερα ο Ζεμαλέτντινοβ πάτησε περιοχή από δεξιά αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Βέμπερ.

Στο 14ο λεπτό το σουτ του Σζομποσζλάι κόντραρε και πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 19’ μετά από κόρνερ από δεξιά, ο Ζεμαλέτντινοβ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Έντερ με νέα κεφαλιά από το πέναλτι έκανε το 0-1.

Στο 23’ και στο 27’ ο Γκιλιέρμε είπε όχι σε σουτ του Ντάκα και Ούλμερ και στο 45’ ο Σζομποσζλάι με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1.

Οι Αυστριακοί μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό ο Ντάκα έστρωσε έξω στον Γιουνούζοβιτς που έκανε το σουτ και μετά από κόντρα και στον Τσόρλουκα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Λοκομοτίβ για το 2-1.

Μάλιστα στο 52’ ο Κοϊτά έκανε φοβερή ενέργεια μέσα στην περιοχή, γύρισε και σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Γκιλιέρμε, αλλά στο 75’ ο Ζιβογκλιάντοβ σέντραρε από δεξιά και ο Λισακόβιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 2-2.

Και στο 90+2’ ο Γκιλιέρμε πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε διαδοχικά πλασέ του Ντάκα εξ επαφής.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Βαλτσί, Ραμάλιο, Σζομποσζλάι, Βέμπερ, Καμαρά (73’ Οκουγκάουα), Μουεπού, Ντάκα, Κοϊτά (53’ Μπερίσα), Γιουνούζοβιτς (84’ Οκαφόρ)

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκιλιέρμε, Τσόρλουκα, Ζεμαλέτντινοβ (63’ Καμανό), Σμολόβ (63’ Ριμπτσίνσκι), Κριχόβιακ, Ζιβογκλιάντοβ, Αντόν Μίραντσουκ (69’ Ζε Λουίς), Μουρίλο, Κουλίκοβ, Ρίμπους, Έντερ (69’ Λισακόβτς)