Πήρε την πρώτη του νίκη, αφού νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ: 1η αγωνιστική (εξ αναβολής)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: Ριζούπολη

Πέρασε από τη Ριζούπολη ο ΠΑΣ Γιάννινα που νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα και πέτυχε την πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΣ ήταν δραστήριος στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ ο Απόλλων δεν μπορούσε να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμνοι κατάφεραν έτσι να ανοίξουν το σκορ. Ο Παμλίδης στο 44' με ωραία κεφαλιά μετά από... φωτοβολίδα του Κριζμάν στο δοκάρι του Κώτσαρη έκανε το 0-1. Ενώ, 3 λεπτά μετά ο Ελευθεριάδης έπειτα από τρομερή προσπάθεια του Πίρσον έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε σπουδαία ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς. Ο Κάργας ανέτρεψε τον Μουνιέ στην περιοχή, ο Βάτσιος έδειξε την άσπρη βούλα στο 48’ αλλά ο Φατιόν που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα εκτός. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο 0-3, αλλά ο Κριζμάν στην αντεπίθεση άργησε πολύ με τον Κώτσαρη να μπλοκάρει και να κρατά την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Στο 78’ ο Απόλλων μπόρεσε να μειώσει, όταν ο Μουνιέ γέμισε στην περιοχή βρήκε τον Ντάουντα, οι κόντρες ευνόησαν τον Ιωαννίδη που είχε μόλις περάσει στο ματς που εκτέλεσε σωστά τον Χουτεσιώτη για να μειώσει σε 2-1. Το ματς έγινε ροντέο με τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις να χάνει τεράστια ευκαιρία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Σάλιακας έκανε λάθος πιεζόμενος, έστειλε την μπάλα επικίνδυνα στον Χουτεσιώτη που μπλόκαρε, με τον Βάτσιο να δείχνει έμμεσο. Έτσι, το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και ο ΠΑΣ πήρε την πρώτη του νίκη.

Απόλλων : Κότσαρης (46' Βερχουλστ) - Τσαμπούρης, Λισγάρας, Ντομίνγκεζ, Βιτλής (46' Μουνιέ) - Μπαξεβανίδης, Σλίβκα, Φατιόν (70' Κολ), Φερνάντεθ (46' Ντάουντα)- Τσιλούλης (76' Ιωαννίδης), Μπετινέλι.

ΠΑΣ Γιάννινα : Χουτεσιώτης - Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, Πέιρμσαν - Παμλίδης (Νάουμετς), Κάστρο, Σιόντης (90' Εραμούσπε), Ελευθεριάδης (Καρτάλης) - Κρίζμαν (76' Μπρέμερ), Λεό.