Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχαν οι Βάσκο επί της Λεβάντε

LA LIGA-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΛΕΒΑΝΤΕ: 2-0

Γήπεδο: Σαν Μαμές

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Μπιλμπάο επί της Λεβάντε και πήρε βαθιά ανάσα.

Στο 10’ ο Μάλσα έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Μουνιαΐν ενώ στο 13’ ο ρέφερι έδωσε αρχικά πέναλτι υπέρ της Μπιλμπάο αλλά το πήρε πίσω αφού είδε το VAR. Στο 32ο λεπτό το σουτ του Μουνιαΐν σταμάτησε στον Βέθο και στο 35’ το σουτ του Μπερενγκέρ, πέρασε λίγο έξω.

Στο 50ο λεπτό η κεφαλιά του Ραουλ Γκαρσία, σταμάτησε στο δοκάρι του Κόκε, ενώ στο 68’ ο Μπερενγκέρ με διαγώνιο πλασέ από αριστερά, άνοιξε το σκορ για την Μπιλμπάο.

Στο 74ο λεπτό ο Μπερενγκέρ βρήκε ξανά δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε αλλά στο 79’ ο Μορσίγιο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ουίλιαμς σε κενό τέρμα, πλασάρε για το 2-0.

Στο 83ο λεπτό ο Ουίλιαμς έφυγε μόνος στην κόντρα αλλά πλάσαρε πάνω στον Κόκε.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Μπαλενθιάγα, Γεράι, Μαρτίνεθ, Κάπα, Ντάνι Γκαρσία, Μπερενγκέρ (84’ Βενσεντόρ), Ουνάι Λόπεθ (71’ Μορσίγιο), Ραούλ Γκαρσία, Μουνιαΐν (71’ Θαράγα), Ουίλιαμς (90+1’ Βιγιαλίμπρε)

ΛΕΒΑΝΤΕ: Κόκε, Πόστιγο, Μιραμόν (82’ Ραντόγια), Κλερκ, Βέθο, Καμπάνια, Ροσίνα (63’ Ντε Φρούτος), Μοράλες (63’ Μαρτί), Μάλσα, Μελέρο (74’ Ντάνι Γκόμεθ), Μπάρντι (82’ Σον)