Διπλό η Λιόν με τρομερό δίδυμο Ντεπάι-Εκαμπί (VIDEO)

Ο Ολλανδός εδινε τις ασίστ, ο Καμερουνέζος έβαζε τα γκολ και η Λιόν επέστρεψε στις νίκες, 3-2 τη Στρασμπούρ, μετά από τρεις σερί ισοπαλίες

LIGUE 1- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Στρασμπούρ-Λιόν 2-3
(44' Ντιαλό, 55' Αχόλου/ 12' Καντεβέρε, 25', 42' Εκαμπί)

Με τον Μέμφις Ντεπάι να μοιράζει τρεις ασίστ και τον Εκαμπί να σκοράρει δυο φορές, η Λιόν επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, είχαν προηγηθεί τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, επικρατώντας, εκτός έδρας, της Στρασμπούρ, με 2-3.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έκανε η Λιόν, καθώς σκόραρε τρεις φορές. Στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς άνοιξε το σκορ, όταν, στο 12ο λεπτό, ο Ντεπάι βρήκε στα δεξιά τον Καντεβέρε και ο φορ από τη Ζιμπάμπουε νίκησε τον γκολκίπερ της Στρασμπούρ για το 0-1. Στο 16' ο Πακετά της Λιόν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και στο 25' ο Ντεπάι "σέρβιρε" και το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Από τα δεξιά έβγαλε την μπαλιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Εκαμπί έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών, η Στρασμπούρ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά την κεφαλιά του Μίτροβιτς εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ Λόπες. Δύο λεπτά αργότερα, τρίτη ασίστ του Ντεπάι και 0-3 η Λιόν. Ο Ολλανδός βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα, υποχρεώθηκε να πάει στα πλάγια, εκεί έδωσε την μπάλα στον Εκαμπί και ο Καμερουνέζος, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, σημείωσε το τρίτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 44', η Στρασμπούρκ κατάφερε να μειώσει. Ο Ντιαλό πήρε το ριμπάουντ, μετά από απόκρουση του Λόπες και έκανε το 1-3, με τους γηπεδούχους να μειώνουν ακόμα περισσότερο στο 55ο λεπτό.
Από τα δεξιά, ο Σιμακάν πάσαρε στον Αχόλου και εκείνος σημάδεψε σωστά για το 2-3. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, δεν έφτασαν στην ισοφάριση με τη Λιόν να φεύγει με το διπλό από το Στρασβούργο.