Μεγάλη γκέλα για τη Φέγενορντ

Στο τοπικό ντέρμπι του Ρότερνταμ, η Φέγενορντ δεν κατάφερε να νικήσει, εντός έδρας, την ουραγό Σπάρτα, 1-1

EREDIVISIE- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φέγενορντ-Σπάρτα Ρότερνταμ 1-1
(44' Χαπς/ 52' Τάι)

Ναι μεν η Φέγενορντ διατήρησε το αήττητό της, αλλά το 1-1 επί της ουραγού Σπάρτα Ρότερνταμ, μέσα στο "Ντε Κάιπ", λογίζεται και ως ήττα για την ομάδα του Ρότερνταμ, η οποία έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Χρειάστηκε να φτάσει το 39ο λεπτό για να καταγράψει η Φέγενορντ την πρώτη καλή ευκαιρία της στο ματς, όταν ο Μπερχάους εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 43' η Σπάρτα Ρότερνταμ απείλησε με τον Ένχελς και ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτού, η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ. Ο Μπερχάους βρήκε δεξιά τον Χαπς, εκείνος απέφυγε, εξαιρετικά, τον Φόρτες και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.
Στο 52' ο διαιτητής έλαβε ειδοποίηση από το VAR και έδωσε πέναλτι υπέρ της Σπάρτα Ρότερνταμ. Ο Λέναρντ Τάι ήταν εύστοχος και έφερε το ματς στα ίσια. Στα επόμενα λεπτά, η Φέγενορντ αδυνατούσε να απειλήσει, ουσιαστικά, την άμυνα της Σπάρτα Ρότερνταμ και το τοπικό ντέρμπι έληξε ισόπαλο.