Ισοπαλία που δεν ευνοεί καμία από τις δυο ομάδες στο «Ιπουρούα»

LA LIGA- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΪΜΠΑΡ-ΟΣΑΣΟΥΝΑ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: IPURUA

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στην Οσασούνα, αφού στο 17' ο Γκαγιέχο έπιασε τη κεφαλιά, από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Στο 24ο λεπτό, εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τον Ινούι, πέρασε δυο αμυντικούς, έπιασε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ Χέρερα απέκρουσε, στην καλύτερη ευκαιρία της Έιμπαρ στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την Έιμπαρ να μην εκμεταλλεύεται το γεγονός πως από το 88' έπαιζε με παίκτη παραπάνω, αφού ο Μονκαγιόλα αποβλήθηκε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ετσι, με το 0-0, ούτε η Οσασούνα κατάφερε να πλησιάσει στην πρώτη πεντάδα, ούτε και η Έιμπαρ να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ροντρίγκες, Μπούργος, Μπίγας, Αρμπίγια, Ατιένθα, Πότσο, Άλβαρεζ, Ινούι (70' Γκιλ), Μούτο (46' Ένριχ), Κίκε Γκαρσία (90'+1' Κίκε)

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Χερέρα, Ινίγκο Πέρεθ, Αριντάν, Νταβίντ Γκαρθία, Ρονκάλια, Όιερ, Ρουμπέν Γκαρθία (80' Αντριάν), Μπάρχα (67' Νάτσο Βιδάλ), Μονκαγιόλα, Καλέρι (32' Γιόνι), Γκαγιέχο