Έριξε τριάρα η Μαρσσέιγ πριν τον Ολυμπιακό

Η Μαρσέιγ νίκησε με 3-1 την Μπορντό εντός έδρας, και έκανε προθέρμανση για τον μεσοβδόμαδο αγώνα ενάντια στους "ερυθρόλευκους".

LIGUE 1’-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρσέιγ-Μπορντό:
(5΄Τοβέν, 54΄Αμαβί, 64 κάστρο αυτογκολ, 83΄Μάχια)

Η Μαρσέιγ μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Τοβέν έκανε το 1-0 μετά από ασίστ του Σακάι.
Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα γκολ του στον αγώνα, αλλά στο 14 αστοχησε στο πέναλτι που είχε κερδίσει η ομάδα του καθώς ο Κόστιλ το απέκρουσε.
Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με την Μαρσειγ να βγαίνει στην επανάληψη με σκοπό να καθαρίσει τον αγώνα.
Κάτι που τελικά έγινε καθώς στο 54 ο Αμαβί έκανε το 2-0.
Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 64 ο Κάστρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το σκορ να γίνεται 3-0.
Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές με σκοπό να διατηρήσουν και δυνάμεις καθώς μεσοβδόμαδα έχουν παιχνίδι για το Τσάμπιονς Λίγκ κόντρα στον Ολυμπιακό.
Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να σκοράρουν λίγο πριν την λήξη του αγώνα με το τελικό σκορ να γίνεται 3-1.
Κάπως έτσι οι Μαρσεγιέζοι σκαρφάλωσαν στην 5η θέση της βαθμολογίας με 12 πόντους.