Έκλεισε το σπίτι της Σέλτικ ο Γκόλντσον (VIDEO)

Η Ρέιντζερς πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σέλτικ και βρέθηκε στο +4 από τη μισητή της αντίπαλο. Βασικός ξανά ο Μπάρκας και τα δύο γκολ ο Γκόλντσον

ΣΚΩΤΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ-11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σέλτικ-Ρέιντζερς: 0-2

Γήπεδο: Σέλτικ Παρκ

Μπλε βάφτηκε το πρώτο Old Firm της σεζόν. Η Ρέιντζερς ήταν καλύτερη, πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σέλτικ και βρέθηκε στο +4 από τους «καθολικούς» αλλά με ματς παραπάνω. Βασικός ο Μπάρκας που δεν έφταιγε σε κανένα από τα γκολ, χωρίς σουτ στο τέρμα η Σέλτικ σε όλο το ματς!

Στο 9ο μόλις λεπτό, ο Ταβερνιέ εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ από δεξιά και ο Γκόλντσον με κεφαλιά έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 11’ το μονοκόμματο σουτ του Ταβερνιέ, πέρασε μόλις έξω όπως και το σουτ του Ελιουνούσι στο 14’.

Στο 20ο λεπτό η Σέλτικ έφυγε στην κόντρα αλλά ο Γκόλντσον έκλεισε σωστά τον ΜακΓκρέγκορ, αλλά στο 54’ ο Άρφιλντ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκόλντσον με διπλή προσπάθεια έγραψε το 0-2.

Στο 66’ ο Αγέρ με προβολή έσωσε μετά από σουτ του Κεντ και στο 69’ ο Μπάρκας έσωσε μετά από σουτ του Άρφιλντ ενώ στο 81’ ο ΜακΓκρέγκορ πρόλαβε σωτήρια τον Γκρίφιθς.

Στο 87’ ο Μπάρκας έδιωξε δύσκολα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ταβερνιέ

Σέλτικ: Μπάρκας, Ντάφι, Μπράουν, Κλιμάλα (67’ Ρόγκιτς), Εντσάμ (67’ Γκρίφιθς), Ελιουνούσι (56’ Αγέτι), Φριμπόνγκ, Αγέρ, ΜακΓκρέγκορ, Γουέλς (84’ Τέιλορ), Λασάλτ (84’ Τέρνμπουλ)

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ελάντερ, Γκόλντσον, Μπάρισιτς, Καμαρά, Ντέιβις, Άρφιλντ (89’ Αριμπό), Ταβερνιέ, Μπάρκερ (62’ Τζακ), Κεντ, Μορέλος (86’ Ίτεν)