3 ΣΧΟΛΙΑ

Έφερε γούρι στην Σπέτσια ο Βέρντε (VIDEO)

Η Σπέτσια κέρδισε με 2-0 μέσα στην έδρα της Ουντινέζε, παίρνοντας έτσι τους πρώτους βαθμούς στην ιστορία της στο Καμπιονάτο. Βασικός ο Ντανιέλε Βέρντε

SERIE A’-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΣΠΕΤΣΙΑ: 0-2

Γήπεδο: Dacia Arena

Ιστορικές στιγμές για τη Σπέτσια, που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ουντινέζε και πήρε έτσι τους πρώτους βαθμούς στην ιστορία της στη Serie A’. Για 67 λεπτά αγωνίστηκε ο Ντανιέλε Βέρντε.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ρίτσι βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε, ενώ στο 24’ ο Σαμίρ σέντραρε και ο Οκάκα από καλή θέση πλάσαρε αλλά δε βρήκε τέρμα.

Τελικά στο 29ο λεπτό, ο Γκιάσι έβγαλε όμορφη σέντρα από αριστερά και ο Γκαλαμπίνοφ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 65’ ο Ράφαελ έσωσε με τα πόδια μετά από σουτ του Λαζάνια και στο ίδιο λεπτό η Σπέτσια έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τέρτσι με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 75ο λεπτό η Ουντινέζε είχε δοκάρι με τον Φορεστιέρι και στο 90+1’ ο Ράφαελ έσωσε μετά από σουτ του Ουβεζάν. Και στο 90+4' ο Ράφαελ με βολέ βρήκε τον Γκαλαμπίνοφ που μόνος με τον Μούσο, τον πλάσαρε για το 0-2.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Ντε Μαϊό, Μπεκιάο, Τερ Άβεστ, Σαμίρ (78’ Μάτος), Ζεέχελααρ (64’ Ουβεζάν), Ντε Πολ, Κουλιμπαλί, Παλούμπο (56’ Φορεστιέρι), Οκάκα (64’ Νεστορόβσκι), Λαζάνια.

ΣΠΕΤΣΙΑ: Ζουτ (64’ Ράφαελ), Τέρτσι, Σαμπό, Ράμος, Φερέρ, Ρίτσι, Ντεϊόλα (52’ Μπαρτολομέι), Γκαλαμπίνοφ, Ματζιόρε (67’ Πόμπεγκα), Γκιάσι (67’ Έρλιτς), Βέρντε (67’ Φαρίας)

imodium - 30/9/2020 22:53