Νίκη-πρόκριση για την Τότεναμ στα πέναλτι(VIDEO)

Η Τότεναμ πήρε το Λονδρέζικο ντέρμπι στο κύπελλο Αγγλίας, αφού κατάφερε να νικήσει 5-4 στα πέναλτι κόντρα την Τσέλσι.
1-1 είχε λήξει η κανονική διάρκεια με σκόρερ τους Βέρνερ και Λαμέλα.

CARAΒAO CUP-4ος ΓΥΡΟΣ

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΤΣΕΛΣΙ 0-1/5-4 πέναλτι:
(83΄Λαμέλα, 19΄Βέρνερ)

Γήπεδο: Tottenham Hotspur Stadium

Η Τότεναμ κατάφερε να είναι η νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου με αντίπαλο την Τσέλσι.

Παρότι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ανεμικά στο παιχνίδι, εν τέλει κατάφεραν με τις αλλαγές του Μουρίνιο να ισορροπήσουν το παιχνίδι και εν τέλει να στέλνουν το ματς στα πέναλτι.
Η Τσέλσι ξεκίνησε πιο καλά στον αγώνα με τους παίκτες του Λάμπαρντ να φαίνονται πιο έτοιμοι και μάλιστα να κατάφερνουν να σκοράρουν στο 19ο λεπτό με τον Τίμο Βέρνερ.
Οι "μπλέ" με ωραία κυκλοφορία της μπάλας διέσπασαν την άμυνα της Τότεναμ με αποτέλεσμα ο Αθπιλικουέτα να στρώνει στον Βέρνερ, με τον τελευταίο στα όρια της μεγάλης περιοχής να κάνει το 1-0 με ωραίο πλασέ.
Η απάντηση των "σπέρς" ήταν άμεση όταν ο Φερνάτες βγήκε τετ-α-τετ με τον Μεντί, αλλά οι αμυντικοί της Τσέλσι τον πρόλαβαν με αποτέλεσμα να διώχνουν σε κόρνερ.
Το ημίχρονο έκλεισε χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση, με το οξύμωρο ωστόσο να είναι πως Λάμπαρντ και Μουρίνιο παραλίγο να πιαστούν στα χέρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε πολύ μέτριο ρυθμό χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με την γηπεδούχο Τότεναμ να καταφέρνει λίγο πριν το φινάλε να βάζει το γκολ της ισοφάρισης.
Συγκεκριμένα από μια κούρσα του νεοαποκτηθέντα Ρεγκιλόν ο οποίος αγωνίστηκε με τα "σπυρούνια" για πρώτη φορά βασικός, με ωραία ενέργεια "άδειασε" την άμυνα της Τσέλσι, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Λαμέλα, με τον τελευταίο να νικά τον Μεντί για το 1-1.
Κάπως έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου η Τότεναμ αποδείχθηκε πιο... συγκεντρωμένη και με 5-4 πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.
Οι παίκτες του Μουρίνιο ευστόχησα σε όλα τα πέναλτι(Ντάιερ, Λαμέλα, Χοϊμπεργκ, Λούκας, Κέιν), ενώ από πλευρά Τσέλσι αστόχησε ο Μάουντ καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γιορίς(Έϊμπραχαμ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Έμερσον οι εύστοχες εκτελέσεις).
Με αυτόν τον τρόπο η Τότεναμ πήρε τη νίκη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά.