Τεράστιο διπλό με 3-0 πέτυχε η Άστον Βίλα στην έδρα της Φούλαμ

PREMIER LEAGUE-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΟΥΛΑΜ-ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: 0-3

Γήπεδο: Κρέιβεν Κότατζ

Πάρτι έστησε η Άστον Βίλα μέσα στο «Κρέιβεν Κότατζ» όπου και κέρδισε πανεύκολα με 3-0 τη Φούλαμ. Το 2Χ2 έκαναν οι «χωριάτες» την ώρα που η Φούλαμ μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς. Πρώτη νίκη στο Λονδίνο για τη Βίλα μετά από πεντέμισι χρόνια!

Ιδανικό το ξεκίνημα για την Άστον Βίλα, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο ΜακΓκίν άνοιξε όμορφα στον Γκρίλις που με όμορφο πλασέ έκανε το 0-1 ενώ στο 15’ ο Γουότκινς άλλαξε με τον Γκρίλις στα αριστερά, έδωσε στον ΜακΓκίν κι εκείνος πέρασε κάθετα στον Χουριχέιν που από κοντά έκανε το 0-2.

Στο 20ο λεπτό ο Μπράιαν σέντραρε από δεξιά αλλά ο Μίτροβιτς πιεζόμενος δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή και στο 26’ ο Τρεζεγκέ έδωσε για τον Γουότκινς που δεν πρόλαβε για λίγο.

Στο 45+5’ ο Γκρίλις έβγαλε τη σέντρα από δεξιά αλλά ο Γουότκινς έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά.

Μάλιστα στο 48ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουριχέιν από αριστερά, ο Μινγκς πετάχτηκε ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας της Φούλαμ και με προβολή έκανερ το 0-3.

Στο 53’ οι «χωριάτες» απείλησαν ξανά με τον Αρεολά να σώζει μετά από σουτ του ΜακΓκίν και στο 56’ η Φούλαμ σκόραρε με προβολή του Ριντ αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 63’΄η κεφαλιά του Μίτροβιτς πέρασε λίγο έξω ενώ στο 68’ τα διαδοχικά σουτ των παικτών της Φούλαμ, σταμάτησαν πάνω στον Μινγκς, τον Λουίζ και τον Κονσά και στο 86’ ο Αρεολά έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ μετά από κεφαλιά του Μινγκς.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Τετέ (39’ Καμαρά), Μπράιαν, Έκτορ (58’ Λε Μαρσάν), Ριμ, Οντόι, Κέρνεϊ, Ντε Κόρδοβα Ριντ (78’ Κεμπανό), Ανγκισά, Καβαλέιρο, Μίτροβιτς

ΒΙΛΑ: Μαρτίνεθ, Μινγκς, Κονσά, Τάργεκτ, Χουριχέιν (76’ Ράμσεϊ), Γκρίλις, ΜακΓκίν, Κας, Τρεζεγκέ (84’ Τραορέ), Ντόουγκλας Λουίζ (87’ Νακαμπά), Γουότκινς