«Τεσσάρα» και αήττητο για Φέγενορντ

Η ομάδα του Ρότερνταμ επικράτησε 4-2 της Ντεν Χάαγκ, πετυχαίνοντας τη πρώτη, εφετινή, εντός έδρας νίκη

EREDIVISIE- 3η αγωνιστική

Φέγενορντ-Ντεν Χάαγκ 4-2

(27' Γκερτρουΐντα, 57' Σένεσι, 71' Νάρσινγκ, 84' Μπερχάους/ 11' Αρβέιλερ, 69' Πίνας)

Δύο νίκες και μια ισοπαλία μετράει, μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές η Φέγενορντ, αφού επικράτησε 4-2 της Ντεν Χάαγκ, παίρνοντας το πρώτο τρίποντο, μέσα στο "Ντε Κάιπ", για φέτος.

Η Ντεν Χάαγκ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 5ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή, με τον Μπεσούιγεν να σουτάρει και τον γκολκίπερ της Φέγενορντ να τον σταματάει. Όμως, ο Μπιλόου δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στη φάση του 11'. Ο Γκερτρουΐντα δεν τσίμπησε την μπάλα, όπως θα έπρεπε, εκείνη έφτασε στον Αρβέιλερ που πλάσαρε για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και με δεύτερο γκολ και στο 21' με τον Σάτιτς και στο 22' με τον Αρβέιλερ. Τελικά, δέχτηκαν την ισοφάριση στο 27ο λεπτό, με τον Γκερτρουΐντα να πιάνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, και να κάνει το 1-1 για τη Φέγενορντ. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν τρεις φορές κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Στο 39' η κεφαλιά του Κόκτσου δεν βρήκε στόχο, στο 45ο λεπτό Τόορνστρα εκτέλεσε, αλλά τον σταμάτησε ο γκολκίπερ της Ντεν Χάαγκ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σένεσι είδε την προσπάθεια του να μην καταλήγει, για λίγο, στα δίχτυα.
Στο 57ο λεπτό, σκόραρε και ο άλλος στόπερ της Φέγενορντ. Από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Ντεν Χάαγκ δεν έδιωξε σωστά και ο Σένεσι με... αεροπλανικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 65ο λεπτό ο Μπερχάους έχασε ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ, με τη Ντεν Χάαγκ να ισοφαρίζει λίγο αργότερα. Στο 67' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Αρβέιλερ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Μπιλόου. Μόνο που ο διαιτητής διέταξε επανάληψη του πέναλτι, αυτή τη φορά εκτέλεσε ο Πίνας και ισοφάρισε. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, αφού στο 71' ο Χαπς από τα δεξιά έβγαλε σέντρα, στη περιοχή της Ντεν Χάαγκ επικράτησε σύγχυση και ο Νάρσινγκ πλάσαρε για το 3-2. Η Φέγενορντ "κλείδωσε" τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπερχάους στο 84ο λεπτό.

Γράφεις ιστορία με καθημερινές προσφορές* & ενισχυμένες αποδόσεις (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις