Σεφτέ στις νίκες με ανατροπή η Λεβάντε

Ο Μαρτί μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα γκολ και μια ασίστ, οδήγησε τη Λεβάντε στη πρώτη της νίκη, στο πρωτάθλημα 3-1 την Οσασούνα

LA LIGA- 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΣΑΣΟΥΝΑ-ΛΕΒΑΝΤΕ 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: EL SADAR

Ο Ροζέρ Μαρτί είναι ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της Λεβάντε και, σήμερα, στην έδρα της Οσασούνα, πέρασε στο ματς, αλλαγή, στο 64ο λεπτό και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να πάρει η ομάδα του την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Μέχρι το 37ο λεπτό, η μόνη αξιόλογη φάση στο ματς ήταν αυτή στο 11', με την Οσασούνα να φτάνει κοντά στο γκολ, όταν ο Αντριάν πλάσαρε, αλλά ο Βέθο έδιωξε την τελευταία στιγμή. Από το 37' και μετά ο ρυθμός άλλαξε, με τη Λεβάντε να απειλεί με κεφαλιά του Μοράλες και την Οσασούνα να ανοίγει το σκορ, ένα λεπτό αργότερα. Από ελεύθερο του γκολκίπερ Χερέρα, ο Καλέρι διεκδίκησε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Αντριάν, εκείνος, με τακουνάκι, βρήκε τον Τόρες που σημάδεψε σωστά για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, η Λεβάντε έφερε το ματς στα ίσια. Από τα αριστερά ο Μοράλες έβγαλε τη σέντρα, ο Μελέρο εκτέλεσε άμεσα και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1.
Στην επανάληψη, η Λεβάντε απείλησε πρώτη, όταν, στο 57ο λεπτό, ο Μιραμόν βρέθηκε πλάγια και σε ευνοϊκή θέση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Μοράλες να βρίσκεται απέναντι στον γκολκίπερ της Οσασούνα και τον Χερέρα να αποκρούει. Στο 64' ο τερματοφύλακας της Λεβάντε, Αϊτόρ Φερνάντεθ, αντέδρασε αποτελεσματικά, σε σουτ του Τορό, αποτρέποντας το 2-1. Στο 69' ο Μοράλες έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ραούλ Νάβας και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μαρτί ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο γκολκίπερ της Οσασούνα απέκρουσε, κρατώντας το 1-1. Όμως, στο 77' ο φορ της Λεβάντε πήρε το... αίμα του πίσω. Η μπάλα έφτασε στον Καμπάνια, ανάμεσα από δυο παίκτες της Οσασούνα βρήκε τον Μαρτί και εκείνος πλάσαρε τον Χερέρα για το 1-2. Τέσσερα λεπτά, η Λεβάντε έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Μαρτί πάσαρε στον Μοράλες και ο αρχηγός έκανε το 1-3.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Χερέρα, Χουάν Κρουθ, Νάτσο Βιδάλ, Νταβίντ Γκαρθία, Όιερ, Τόρες (61' Τορό), Ρουμπέν Γκαρθία, Καλέρι (75' Γκαγιέχο), Αντριάν (61' Γιόνι), Ραούλ Νάβας (79' Καρντόνα), Μονκαγιόλα (75' Ινίγκο Πέρεθ)

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Μπάρντι (74' Ντε Φρούτος), Μοράλες (86' Ραντόγια), Μαλσά (86' Ντάνι Γκόμεθ), Ρούμπεν Βέθο, Πόστιγκο, Βούκσεβιτς, Κλερκ, Μιραμόν, Μελέρο (64' Μαρτί), Καμπάνια