Roland Garros: Πέρασε στον δεύτερο γύρο η Σάκκαρη

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια νίκησε Τομλιάνοβιτς, αλλά και τις καιρικές συνθήκες

Στον δεύτερο γύρο του Roland Garros προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, αφού επιβλήθηκε με 2-0 σετ της Άιλα Τομλιάνοβιτς, σε ένα ματς όπου η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κλήθηκε να αντιμετωπίσει και τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, συγκεκριμένα τον ισχυρό άνεμο και τη βροχή.

Μόλις 26 λεπτά χρειάστηκε για να κερδίσει το εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα, εκμεταλλευόμενη φυσικά, τα πάμπολλα λάθη της Τομλιάνοβιτς, που άργησε πολύ για να προσαρμοστεί στις συνθήκες. Το πρώτο bagel του Roland Garros 2020 ήρθε από την ρακέτα της Ελληνίδας (6-0), που έχασε μόνο 13 πόντους στο 1ο σετ και έδειξε εξ’ αρχής της ορέξεις της.

Με την βροχή να εξασθενεί σιγά-σιγά και τους ανέμους να υποχωρούν, η Τομλιάνοβιτς ξεκίνησε να βρίσκει τον δικό της ρυθμό στο 2ο σετ και προηγήθηκε τρεις φορές με μπρέικ. Οι δυο κοπέλες δεν μπορούσαν να κρατήσουν εύκολα το σερβίς τους και η Αυστραλή προηγήθηκε με 0-1, 2-3 και 3-4… αποκρούοντας τα δυο μπρέικ της Σάκκαρη.Η Τομλιάνοβιτς έφτασε στο 3-5 και βρέθηκε μόλις ένα γκέιμ μακριά από την ισοφάριση, δείχνοντας πως εκείνη τη χρονική στιγμή, είχε το μομέντουμ για να οδηγήσει το ματς σε decider.
Παρ’ όλα αυτά, η Σάκκαρη αντέδρασε. Ελαχιστοποίησε τα λάθη της, αύξησε την επιθετικότητά της και μεγιστοποίησε την αποτελεσματικότητα στα χτυπήματά της.
Τέσσερα συνεχόμενα γκέιμς κατέκτησε η 24χρονη Ελληνίδα, κερδίζοντας τους 17 από τους τελευταίους 26 πόντους που παίχτηκαν στο ματς, πανηγυρίζοντας εν τέλει τη νίκη (7-5), δίχως να χρειαστεί να… μπλέξει με 3ο σετ.