''Ρέφαρε'' το στραβοπάτημα της πρεμιέρας η Άιντραχτ με διπλό στο Βερολίνο (VIDEO)

Μεγάλη νίκη και εξαιρετική εμφάνιση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης που πέρασε με 1-3 από το «Olympiastadion» απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου, ''ρεφάρωντας'' κατά κάποιο τρόπο το εντός έδρας στραβοπάτημα της πρεμιέρας (1-1) με τη νεοφώτιστη Αρμίνια Μπίλεφελντ

BUNDESLIGA - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: 1-3

Γήπεδο: Olympiastadion

Μεγάλη νίκη και εξαιρετική εμφάνιση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης που πέρασε με 1-3 από το «Olympiastadion» απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου, ''ρεφάρωντας'' κατά κάποιο τρόπο το εντός έδρας στραβοπάτημα της πρεμιέρας (1-1) με τη νεοφώτιστη Αρμίνια Μπίλεφελντ. Οι «αετοί» του Άντι Χιούτερ ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού φτάνοντας στη νίκη απέναντι σε μία Χέρτα που ήθελε αλλά δυσκολευόταν πολύ να βάλει την μπάλα στην περιοχή του Τραπ. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στην Άιντραχτ που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων και εκτός από μία στιγμή δεν απειλήθηκε καθόλου. Στο δεύτερο μέρος η Χέρτα ''ξύπνησε'', μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο δέχθηκε και τρίτο τέρμα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Χαρακτηριστικό της αδυναμίας των γηπεδούχων να απειλήσουν είναι ότι το μοναδικό γκολ που πέτυχαν ήρθε από αυτογκόλ του Μάρτιν Χιντερέγκερ.

Η Χέρτα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 16' με μακρινό σουτ του Μίτελσταντ που κόντραρε και ο Τραπ μπλόκαρε, ενω στο 25' ήταν η σειρά της Άιντραχτ να απειλήσει με τον Τουρέ να βγαίνει στην αντεπίθεση από δεξιά και να βγάζει σέντρα για τον Αντρέ Σίλβα που πρόλαβε τον Τορουναρίγκα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα οι «αετοί» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπογιατά στον Αντρέ Σίλβα, με τον Πορτογάλο φορ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1. Στο 32' η Χέρτα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τουσάρ να γυρίζει για τον Λουκεμπάκιο που έπιασε ένα γυριστό μέσα από την περιοχή αλλά ο Τραπ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 36' η Άιντραχτ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Καμάντα να εκτελεί ένα φάουλ από δεξιά και τον Ντοστ με τρομερή κεφαλιά να κάνει το 0-2.

Η Χέρτα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 53' με τον Τουσάρ να προσπαθεί να νικήσει τον Τραπ από μακριά αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων μπλόκαρε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κούνια εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Τραπ έκανε κακή έξοδο αλλά ο Λουκεμπάκιο από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά. Στο 63' νέα καλή στιγμή για τους Βερολινέζους με τον Κούνια να κάνει καταπληκτική ενέργεια και διαγώνιο σουτ που έκοψε τελευταία στιγμή ο Χιντερέγκερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα Κούνια, Λουκεμπάκιο και Κόρδοβα συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον τελευταίο να μην πλασάρει σωστά.

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών η Άιντραχτ τελείωσε το παιχνίδι με τον Ρόντε να κάνει το 0-3 με απίθανο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 77' η Χέρτα μείωσε με τον Τορουναρίγκα να κάνει καταπληκτική ενέργεια έχοντας πάρει την μπάλα από τη μεσαία γραμμή και γύρισμα από τα αριστερά, με τον Χιντερέγκερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-3. Στο 88' οι «πρωτεουσιάνοι» απείλησαν με τον Μίτελσταντ να βγάζει σέντρα για τον Σταρκ που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τραπ απέκρουσε, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Άιντραχτ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μπαρκόκ να πλασάρει άσχημα.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Σβόλοφ, Πέκαρικ (45' Ζέιφαϊκ), Μπογιατά, Τορουναρίγκα, Μίτελσταντ, Σταρκ, Νταρίντα (45' Μάιερ (66' Πλάτενχαρτ)), Τουάρ, Κούνια, Λουκεμπάκιο (83' Ρένταν), Πιόντεκ (45' Κόρδοβα)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Άμπραχαμ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Ρόντε (85' Σο), Ιλσάνκερ, Αλμαμί Τουρέ (66' Άτσε), Κόστιτς (15' Τσούμπερ), Καμάντα, Αντρέ Σίλβα (85' Μπαρκόκ), Ντοστ (66' Ντα Κόστα)