14 ΣΧΟΛΙΑ

«Ξεκλείδωσε» με πέναλτι που δεν έπρεπε να δοθεί ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι, στο οποίο είχε προηγηθεί προφανέστατο επιθετικό φάουλ και τελικά νίκησε με 2-0 την Ομόνοια χάρη στο όμορφο γκολ του Ελ Αραμπί

CHAMPIONS LEAGUE ΠΛΕΪΟΦ - 1οςαγώνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΟΜΟΝΟΙΑ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Ένας κακός Ολυμπιακός χωρίς ένταση και ρυθμό "ξεκλείδωσε" χάρη στην αδυναμία διαιτητή και VAR να εντοπίσουν ένα προφανέστατο επιθετικό φάουλ, πριν το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ και τελικά επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν μια "φλύαρη" κατοχή από τα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να περιμένουν. Η πρώτη... υποψία φάσης ήρθε στο 11ο λεπτό με το Μπουχαλάκη να κάνει το μακρινό σουτ και τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει άνετα. Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με την Ομόνοια να έχει στηθεί πίσω από το κέντρο και τον Ολυμπιακό να μην έχει ένταση. Η επόμενη φάση ήρθε λοιπόν και πάλι από ένα μακρινό σουτ όταν στο 24' ο Καμαρά δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και ο Φαμπιάνο έδιωξε σαφώς πιο δύσκολα αυτή τη φορά. Στο 36' ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Βαλμπουενά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ελευθερώθηκε ωραία και σέντραρε από δεξιά με τον Φορτούνη να πιάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια. Η μοναδική καλή επιθετική ενέργεια της Ομόνοιας ήρθε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη όταν ο Μποτεάκ έκλεψε από τον Μπα, έξω από την περιοχή, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη η πρώτη ευκαιρία ανήκε στην Ομόνοια όταν ο Ντουρίς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά εκτέλεσε απογοητευτικά. Με τον Μαρτίνς να βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να δημιουργήσει έριξε στο ματς του Ελ Αραμπί και Ρατζέλοβιτς. Οι είσοδος των δύο παικτών έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό που όμως επιχειρούσε να απειλήσει μόνο με σέντρες. Μια από αυτές στο 67' βρήκαν τον Ελ Αραμπί αλλά η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Λέτσιακς θέλησε να προλάβει τον Ρατζέλοβιτς. Ο Σέρβος του Ολυμπιακού κράτησε από το χέρι τον Τσέχο ο οποίος έχασε την ισορροπία του και πέφτοντας έπιασε την μπάλα με τα χέρια. Ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι χωρίς να ειδοποιηθεί από το VARγια την αρχική παράβαση. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Βαλμπουενά και έκανε το 1-0.

O Χασάν στο 73' βρήκε χώρο αλλά πλάσαρε αδύναμα και ο Φαμπιάνο μπλόκαρε. Η Ομόνοια απείλησε στο επόμενο λεπτό με σουτ του Μποτέακ. Στο 77΄ο Ρατζέλοβιτς έκανε ωραία κίνηση και έκοψε μέσα στην περιοχή με τον Ελ Αραμπί να πλασάρει άουτ από ιδανική θέση. Ο φορ του Ολυμπιακού έπιασε την κεφαλιά στο 80' και ο Φαμπιάνο έδιωξε εντυπωσιακά. Ο γκολκίπερ της Ομόνοιας έκανε εξαιρετική επέμβαση και στο φάουλ του Βαλμπουενά στο 90'. Στο 92' όμως δεν μπόρεσε να σταματήσει το συρτό σουτ του Ελ Αραμπί ο οποίος πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα γράφοντας το 2-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Χολέμπας, Σεμέδο, Μπα, Ραφίνια, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (58'Eλ Αραμπί), Μασούρας (58'Ρατζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Xασάν (76'Εμβιλά).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ (87'Λοΐζου), Τιάγκο, Παπουλής (81'Ασαντέ), Σενέ (46'Ντουρίς).

FirstInLastOut - 24/9/2020 15:33

Το πέναλτι ήταν για γέλια και αποδεικνύει τη "δουλειά" που έχουν κάνει οι ακατονόμαστοι σε επίπεδο UEFA. Μια απλή σύγκριση με διαιτησίες που είχαμε εμείς στην Ευρώπη θα σας πείσει. Πιο εκνευριστικό είναι ότι περνάει το δικό τους και στην Ελλάδα μόνο και μόνο επειδή φωνάζουν, συκοφαντούν και απειλούν. Που να έλεγχαν και την ΕΠΟ…... Συνέχεια
Στα καθαρά αγωνιστικά, πρέπει κάποιος να μετρήσει πόσες φορές ο Ελ Αραμπί έχει κάνει μάγκα τον Μαρτίνς. Η αλήθεια είναι ότι έβαλε πάλι γκολάρα ο τύπος από το τίποτα. Όπως και οι δύο προηγούμενες φάσεις που παραλίγο να σκοράρει από σέντρες πίσω από το πέναλτι. Έχει κάνει καλή δουλειά ο Πορτογάλος αλλά τέτοιοι παίχτες του επιτρέπουν να παίρνει μόνο λελογισμένα ρίσκα. Και κρύβονται και εγγενείς αδυναμίες του ΟΣΦΠ. Πχ, χθες, μούφα πέναλτι και ατομική ενέργεια. Μέχρι να μπει ο Ραντζέλοβιτς και να παίξει το μπακ 1v1, δε φαινόταν πώς θα έβαζε γκολ ο ΟΣΦΠ. Η τριάδα στα χαφ τους επιτρέπει να ελέγχουν το κέντρο αλλά δημιουργία και πολλά γκολ από εκεί δεν παίρνουν. Και χωρίς Ομάρ & Τσιμίκα χάνουν σε δημιουργία και από τα άκρα.

Petros1968 - 24/9/2020 12:03

Εδώ αυτοί ζητούν και αποβολή του παίχτη σήμερα έλεος με τα σιχάματα.

ioannis64AEK - 24/9/2020 09:51

Τα μπακ του ΟΣΦΠ καμμιά σχέση με αυτούς που έφυγαν. Πρώην ποδοσφαιριστές, ειδικά ο Χολέμπας. Τα άκρα αποδυναμωμένα πλην του Ραντζέλοβιτς. Φοβική η Ομόνοια, αν χτύπαγε από την πλευρά του Χολέμπας, θα το είχε το γκολ. Ευθύνη του λανθασμένου πέναλτυ έχει 100% το VAR.

aekbox - 24/9/2020 07:54