Μοιράστηκαν από ένα πόντο Μαρσέιγ και Λίλ

Ισόπαλο με 1-1 έλειξε το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Στο 85 ισοφάρισε η Μαρσέιγ η οποία για δέυτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος δεν καταφέρνει να νικήσει στην έδρα της.

LIGUE 1’-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρσέιγ-Λιλ 1-1:
(47΄Λουίζ Αραούχο, 85΄Ζερμέν)

Στο τέλος κατάφερε να... σώσει την παρτίδα η Μαρσέιγ.

Η ομάδα του Βίλας Μπόας μετά τη "μεγάλη" νίκη της σε βάρος της Παρί στο Παρκ Ντε Πρενς πρίν από μια εβδομάδα, δέν έχει καταφέρει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να ηττηθεί μεσοβδόμαδα από την Σεντ Ετιέν, και απόψε να παίρνει την ισοπαλία στο τέλος. Μάλιστα και στα δυο παιχνίδια ήταν γηπεδούχος.
Το πρώτο ημίχρονο δεν έχει πολλές ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα να είναι 0-0.
Παρόλα αυτά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Λίλ έκανε το 1-0 όταν ο Λουίζ Αραούχο νίκησε τον Μανταντά στο 47ο λεπτό.
Η Μαρσειγ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και εν τέλει το βρήκε στο 85 χάρη στην αλλαγή του Βίλας Μπόας Βαλερί Ζερμέν.
Ο Γάλλος επιθετικός μπήκε σαν αλλαγή στο 71ο λεπτό στη θέση του Τοβέν και 14 λεπτά αργότερα κατάφερε να βρεί δίχτυα κάνοντας το 1-1, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να φεύγουν με ανάμεικτα συναισθήματα από το γήπεδο.