Ο Άρης πέρασε από το Βόλο, αφού επικράτησε με 1-0 της τοπικής ομάδας

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ: 2η αγωνιστική
ΒΟΛΟΣ-ΑΡΗΣ: 0-1
ΓΗΠΕΔΟ: Πανθεσσαλικό
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ.Αττικής)

Μετά την ντροπιαστική ήττα-αποκλεισμό από την Κόλος Κοβαλίβκα στο Europa League ο Άρης έβγαλε αντίδραση στο Βόλο, αφού επικράτησε με 1-0 της τοπικής ομάδας, για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάμα.

Μόλις στο 15ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι, όταν ο Γκάμα με υπέροχη προσποίηση άδειασε τον Μπαριέντος, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκάμα, ο οποίος ήταν εύστοχος και έκανε το 0-1. Στο 24ο λεπτό ο Βόλος απείλησε, με τον προωθημένο Κολόμπο να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά για κακή του τύχη η μπάλα βρήκε σε συμπαίκτη του. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν με άνεση το προβάδισμα και τον Βόλο να προσπαθεί να επιτεθεί. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με το 0-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50' ο Βόλος είχε διπλή ευκαιρία. Στην πρώτη η κεφαλιά του Δουβίκα δεν βρήκε εστία, στην δεύτερη ο Ριένστρα σούταρε σε σώματα. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν επιθετικά, αλλά κατάφερε να πετύχει γκολ, το οποίο τελικά δεν μέτρησε, αφού το VAR έδειξε πως η μπάλα έχει βγει όλη εκτός αγωνιστικού χώρου.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα (79′ Γέντρισεκ), Τσοκάνης, Περέα (85′ Γκουαρουτσένα), Μπαριέντος (46′ Μπαρτόλο), Μαρτίνες, Δουβίκας.

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Σάκιτς (87′ Μπαγκαλιανης), Γκανέα, Ντάτκοβιτς, Ροζ, Σάσα, Τζέγκο, Φετφατζίδης (63′ Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα (87′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπερτόγλιο (76′ Ματίγια), Λόπεθ (63′ Μάνος).