Νίκη-οξυγόνο για τη Βίλα (VIDEO)

Η Άστον Βίλα κέρδισε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής

PREMIER LEAGUE-35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

AΣΤΟΝΒΙΛΑ-ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: 0-2

Γήπεδο: Βίλα Παρκ

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Άστον Βίλα, που κέρδισε με 2-0 την Πάλας και μείωσε τη διαφορά της από τις Γουέστ Χαμ και Γουότφορντ στους τέσσερις βαθμούς. Τρεις «τελικούς» με Έβερτον, Άρσεναλ και Γουέστ Χαμ έχουν από εδώ και πέρα οι «χωριάτες»

Στο 8ο μόλις λεπτό η Πάλας σκόραρε με τον Σακό αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι το οποίο δεν υπήρξε και στο 22’ ο Φαν Άανχολτ πρόλαβε σωτήρια τον ΜακΓκίν.

Στο 37ο λεπτό ο Γκουαΐτα έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Γκρίλις και στο 42’ ήταν η σειρά του Ρέινα να πει όχι σε πλασέ του Μπεντεκέ ενώ στο 44’ ο Ισπανός σταμάτησε εντυπωσιακά και τον Ζαχά.

Και τελικά στο 45+5’ ο Χουριχέιν εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Γουόρντ δεν έδιωξε σωστά και ο Τρεζεγκέ με πλασέ στην κίνηση στο 2ο δοκάρι, έκανε το 1-0.

Στο 47ο λεπτό ο Άτκινσον έδωσε αρχικά πέναλτι στην Άστον Βίλα αλλά το πήρε πίσω αφού είδε το VAR, ενώ στο 59’ ο Γκουαΐτα απέκρουσε το σουτ του Χουριχέιν. Από το κόρνερ, ο Κονσά πήρε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο Γκουαΐτα κατέβασε ρολά όμως στο 59’ ο Χουριχέιν έδωσε ασίστ με κεφαλιά στον Τρεζεγκέ, που πλάσαρε από κοντά για το 2-0.

Στο 64ο λεπτό ο Γκουαΐτα σταμάτησε και πάλι τον Χουριχέιν, ενώ στο 89’ το σουτ του Μπεντεκέ πέρασε λίγο έξω. Μετά τη λήξη του αγώνα ο Μπεντεκέ είδε κόκκινη από τον Άτκινσον.

ΒΙΛΑ: Ρέινα, Τέιλορ (34’ Τάργκετ), Χάουζ, Μινγκς, Κονσά, Χουριχέιν (80’ Ντέιβις), Λουίζ, ΜακΓκίν, Γκρίλις, Σαμάτα (80’ Νακαμπά), Τρεζεγκέ (88’ Ελ Γκαζί)

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Νταν, Σακό, Φαν Άανχολτ, Γουόρντ, ΜακΆρθουρ (46’ ΜακΚάρθι), Κουγιατέ (69’ Τάουνσεντ), Μπεντεκέ, Μιλιβόγιεβιτς (75’ Μέγιερ), Αγιού (69’ Ρίντεβαλντ), Ζαχά