Ξέμπλεξε η Τορίνο, ταφόπλακα για Μπρέσια (VIDEO)

Η Τορίνο κέρδισε με 3-1 την Μπρέσια, τη βύθισε κι άλλο και κλειδώνει την παραμονή της

SERIE A’-31ηΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΡΙΝΟ-ΜΠΡΕΣΙΑ: 3-1

Γήπεδο:  Stadio Olimpico Grande Torino

Η Τορίνο πήρε σημαντική νίκη με ανατροπή (3-1) κόντρα στην Μπρέσια, ξεμπλέκει με την υπόθεση παραμονή και βάζει δύσκολα στην αντίπαλό της.

Στο 4ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Μπελότι και στο 7’ το σουτ του Βέρντι, τράνταξε το δοκάρι του Γιόρονεν. Στο 13ο λεπτό ο Βέρντι έπιασε νέο σουτ με τον Γιόρονεν να σώζει και στο 16’ από κόρνερ, ο Ματέιου πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σιρίγκου είπε όχι. Και στο 21ο λεπτό, ο Μπιάρνασον έκανε το γέμισμα, η μπάλα κόντραρε στον Μεϊτέ και στρώθηκε στον Τορεγκρόσα, ο οποίος έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε τον Σιρίγκου για το 0-1. Στο 24ο λεπτό η Μπρέσια απείλησε και πάλι με κεφαλιά του Τορεγκρόσα και τον Σιρίγκου να σώζει, ενώ στο 35’ ο Ντοναρούμα αστόχησε για λίγο όπως και ο Τζάτζα στο 37’.

Στο 40ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Τζάτζα π[ήρε την κεφαλιά αλλά και πάλι αστόχησε και στο 44’ ο Σιρίγκου είπε όχι σε προσπάθεια του Τορεγκρόσα. Στο 45+1’ το σουτ του Βέρντι κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω.

Η Τορίνο πίεσε από την αρχή της επανάληψης και στο 48ο λεπτό ο Βέρντι κατέβασε όμορφα κι έκανε με τη μία το γυριστό και η μπάλα βρήκε και στον Ματέιου και κατέληξε στα δίχτυα του Γιόρονεν για το 1-1.

Στο 53ο λεπτό μετά από σέντρα του Ανσάλντι, ο Μπελότι πήρε την κεφαλιά που έξυσε το δοκάρι της Μπρέσια και στο 58’ μετά από γύρισμα του Βέρντι από αριστερά ο Μπελότι με κεφαλιά έκανες το 2-1.

Και μάλιστα στο 86ο λεπτό, ο Γιόρονεν  απέκρουσε το σουτ του Μεϊτέ αλλά με δεύτερο σουτ ο Τζάτζα διαμόρφωσε το 1-3.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ανσάλντι (75’ Άινα), Ντε Σιλβέστρι (89’ Ντζιντζί), Ενκουλού, Λιάνκο, Μπρέμερ, Μεϊτέ, Ρινκόν, Βέρντι (80’ Λούκιτς), Μπελότι (89’ Μπερενγκέρ), Τζάτζα

ΜΠΡΕΣΙΑ: Γιόρονεν, Ζαμπέλι, Παπέτι, Ματέιου, Μαρτέλα, Ντεσένα (74’ Ντόι), Μπιάρνασον (61’ Ζμραλ), Τονάλι (61’ Βιβιάνι), Σπάλεκ (74’ Σκραμπ), Τορεγκρόσα (87’ Γκεζί), Ντοναρούμα