Τη Μίλαν δεν θα την υποτιμάς… (VIDEO)

Η Γιουβέντους βρέθηκε να νικά με 2-0 στην έδρα της Μίλαν, χαλάρωσε και το πλήρωσε καθώς οι «ροσονέρι» με μυθική ανατροπή, κέρδισαν στο τέλος με 4-2

SERIE A’-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΛΑΝ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: 4-2

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Απίθανη ματσάρα στο «Σαν Σίρο» με τη Μίλαν να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0 στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους κι όμως να νικά στο τέλος με 4-2. Κλειδώνουν το ευρωπαϊκό εισιτήριο οι «ροσονέρι», στο +7 από τη Λάτσιο παρέμεινε η Μίλαν.

Στο 10ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, ο Μπονούτσι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για εκατοστά, ενώ στο 14’ ο Ντοναρούμα έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Ρονάλντο και στο ίδιο λεπτό, το σουτ του Ραμπιό έφυγε έξω.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Μίλαν σκόραρε με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς αλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το ξεκίνημα στην επανάληψη ήταν ιδανικό για τη Γιουβέντους καθώς στο 47ο λεπτό ο Ραμπιό ξεκίνησε μια κούρσα πίσω από το κέντρο, έκανε ποδιά στον Ερναντές, προχώρησε ως την περιοχή της Μίλαν και με άπιαστο σουτ έκανε το 0-1.

Και πριν προλάβει να συνέλθει η Μίλαν, στο 53ο λεπτό μετά από γέμισμα, οι Κίερ και Ρομανιόλι συγκρούστηκαν και ο Ρονάλντο σαν σε προπόνηση πλάσαρε για το 0-2.

Όμως στο 61ο λεπτό η Μίλαν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπονούτσι και ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε το 1-2 από τα 11 μέτρα.

Μάλιστα στο 66ο λεπτό οι Ιμπραΐμοβιτς, Ρέμπιτς και Κεσί έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να πλασάρει από το πέναλτι για το 2-2 και στο επόμενο λεπτό, ο Λεάο πάτησε περιοχή από αριστερά και με δεξί πλασέ έκανε την απόλυτη ανατροπή (3-2).

Στο 75ο λεπτό ο Σέζνι απέκρουσε με τα πόδια το διαγώνιο πλασέ του Ρέμπιτς, ενώ στο 78’ μετά από κόρνερ, ο Ρουγκάνι πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντοναρούμα έσωσε.

Και στο  80ο λεπτό μετά από κλέψιμο στο κέντρο, η μπάλα έφτασε στην περιοχή των «μπιανκονέρι», ο Μποναβεντούρα έστρωσε στον Ρέμπιτς κι εκείνος με σουτ έγραψε το 4-2.

Στο 90+5' ακυρώθηκε σωστά γκολ του Κριστιάνο για οφσάιντ.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κόντι (82’ Καλάμπρια), Κίερ, Ερναντές, Ρομανιόλι, Μπενασέρ, Κεσί, Σελεμέκερες (60’ Λεάο), Πακέτα (46’ Τσαλχάνογλου), Ρέμπιτς (82’ Κρούνιτς), Ιμπραΐμοβιτς (67’ Μποναβεντούρα)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Κουαδράδο (77’ Σάντρο), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Πιάνιτς (69’ Ράμσεϊ), Μπεντανκούρ (90+4' Μουρατόρε), Ραμπιό (69’ Ματουϊντί), Μπερναρντέσκι, Ιγκουαΐν (69’ Ντόουγκλας Κοστα), Ρονάλντο