Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Άρσεναλ και Λέστερ σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα

PREMIER LEAGUE-34ηΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΛΕΣΤΕΡ: 1-1

Γήπεδο: Emirates

Άλμα για το σεντόνι έκανε η Λέστερ που πήρε ισοπαλία 1-1 από την Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο. Απίθανη ματσάρα στο «Emirates» με δύο γκολ, κόκκινη και πάμπολλες φάσεις. Στο +4 από τη Γιουνάιτεντ η Λέστερ, ελπίζει ακόμη σε ευρωπαϊκή έξοδο η Άρσεναλ.

Στο 12ο λεπτό ο Ολμπράιτον έκανε το γύρισμα από αριστερά ο Ιεανάτσο πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Μαρτίνεθ έσωσε εντυπωσιακά με τα πόδια, ενώ στο 21’ ο Θεμπάγιος έβγαλε μαγική μπαλιά στον Σακά, που από δεξιέ γύρισε για τον Ομπαμεγιάνγκ κι εκείνος πλασάρε εξ επαφής για το 1-0.

Στο 26’ ο Ομπαμεγιάνγκ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Σογιουντσού έκοψε σωτήρια προ του Σακά, ο οποίος στο 30’ έκανε το σουτ από δεξιά αλλά ο Σμάιχελ έσωσε με τα πόδια.

Η Άρσεναλ ανέβασε κι άλλο στροφές και στο 32’ ο Σακά από δεξιά σέντραρε με τον Λακαζέτ γυρίζει και να πλασάρει από το ύψος της περιοχής και τον Σμάιχελ να λέει όχι και λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Δανός είπε όχι και σε σέντρα-συτ του Μπεγερίν από δεξιά.

Στο 35ο λεπτό ο Βάρντι έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ιεανάτσο σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Κολάσινατς και σρο 40’ ο Μπεγερίν έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από δεξιά και ο Λακαζέτ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε.

Στο 47ο λεπτό ο Τζάστιν έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πρόσωπο του Λουίζ, ο οποίος στο 52’ εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ με τον Σμάιχελ να σώζει.

Στο 55ο λεπτό ο Βάρντι έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ιεανάτσο εκτέλεσε στην κίνηση αλλά ο Μαρτίνεθ έσωσε και πάλι, ενώ στο 68’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Λακαζέτ για οφσάιντ.

Στο 71ο λεπτό ο Αρτέτα έριξε στο ματς τον Ενκετιά, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα έκανε δολοφονικό μαρκάρισμα στον Τζάστιν και αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα μετά από χρήση και του VAR.

Στο 80ο λεπτό ο Βάρντι έχασε απίθανη ευκαιρία αλλά έτσι κι αλλιώς υποδείχθηκε μετέπειτα σε θέση οφσάιντ, αλλά στο 85’ ο Γκρέι έκανε το γέμισμα από δεξιά και ο Βάρντι με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μαρτίνεθ, Λουίζ, Μουστάφι, Κολάσινατς, Τίρνεϊ, Μπεγερίν, Σακά (71’ Γουΐλοκ), Τζάκα, Θεμπάγιος (80’ Τορέιρα), Ομπαμεγιάνγκ (90+3’ Μέιτλαντ Νάιλς), Λακαζέτ (71’ Ενκετιά)

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Μπένετ (76’ Γκρέι), Τζάστιν, Σογιουντσού, Έβανς, Ολμπράιτον (59’ Φουχς), Τίλεμανς, Εντιντί (81’ Πράε), Αγιόθε, Ιεανάτσο (59’ Μπαρνς), Βάρντι